Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M44: hvězdokupa Jesličky

Uznání a copyright: Bob Franke

M44 je při vzdálenosti zhruba 600 světelných let jednou z nejbližších hvězdokup od naší Sluneční soustavy. Je též známa pod názvem Praesepe neboli Jesličky a její hvězdy dosti mladé, mají pouhých asi 600 miliónů let ve srovnání s 4,5 miliardami let našeho Slunce. Na základě podobného stáří a pohybu vesmírem u M44 a dokonce ještě u bližší hvězdokupy Hyjády se předpokládá, že obě vznikly společně ve stejném velkém molekulárním mračnu. Otevřená hvězdokupa M44 měří 15 světelných let, obsahuje asi 1000 hvězd a na obloze v souhvězdí Raka (Cancer) pokrývá asi 3 úplňky (1,5 stupně). M44 je vidět pouhým okem a byla známa už od starověku. Hvězdokupa nebyla rozlišena do jednotlivých hvězd až do vynálezu dalekohledu a před tím, než ji Charles Messier zařadil jako 44. položku do svého seznamu, tak byla popisována jako slabý obláček nebo nebeský opar. Hvězdokupa je populárním cílem pro současné pozorovatele s triedrem a jejích několik žlutých, chladných, rudých obrů je rozeseto přes pole jasnějších žhavých modrých hvězd hlavní posloupnosti na tomto barevném stelárním skupinovém snímku.

Štítky: M44, Open star cluster, Beehive, Praesepe, Ngc2632


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »