Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M44: hvězdokupa Jesličky

Uznání a copyright: Bob Franke

M44 je při vzdálenosti zhruba 600 světelných let jednou z nejbližších hvězdokup od naší Sluneční soustavy. Je též známa pod názvem Praesepe neboli Jesličky a její hvězdy dosti mladé, mají pouhých asi 600 miliónů let ve srovnání s 4,5 miliardami let našeho Slunce. Na základě podobného stáří a pohybu vesmírem u M44 a dokonce ještě u bližší hvězdokupy Hyjády se předpokládá, že obě vznikly společně ve stejném velkém molekulárním mračnu. Otevřená hvězdokupa M44 měří 15 světelných let, obsahuje asi 1000 hvězd a na obloze v souhvězdí Raka (Cancer) pokrývá asi 3 úplňky (1,5 stupně). M44 je vidět pouhým okem a byla známa už od starověku. Hvězdokupa nebyla rozlišena do jednotlivých hvězd až do vynálezu dalekohledu a před tím, než ji Charles Messier zařadil jako 44. položku do svého seznamu, tak byla popisována jako slabý obláček nebo nebeský opar. Hvězdokupa je populárním cílem pro současné pozorovatele s triedrem a jejích několik žlutých, chladných, rudých obrů je rozeseto přes pole jasnějších žhavých modrých hvězd hlavní posloupnosti na tomto barevném stelárním skupinovém snímku.

Štítky: M44, Open star cluster, Beehive, Praesepe, Ngc2632


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »