Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M44: hvězdokupa Jesličky

Uznání a copyright: Bob Franke

M44 je při vzdálenosti zhruba 600 světelných let jednou z nejbližších hvězdokup od naší Sluneční soustavy. Je též známa pod názvem Praesepe neboli Jesličky a její hvězdy dosti mladé, mají pouhých asi 600 miliónů let ve srovnání s 4,5 miliardami let našeho Slunce. Na základě podobného stáří a pohybu vesmírem u M44 a dokonce ještě u bližší hvězdokupy Hyjády se předpokládá, že obě vznikly společně ve stejném velkém molekulárním mračnu. Otevřená hvězdokupa M44 měří 15 světelných let, obsahuje asi 1000 hvězd a na obloze v souhvězdí Raka (Cancer) pokrývá asi 3 úplňky (1,5 stupně). M44 je vidět pouhým okem a byla známa už od starověku. Hvězdokupa nebyla rozlišena do jednotlivých hvězd až do vynálezu dalekohledu a před tím, než ji Charles Messier zařadil jako 44. položku do svého seznamu, tak byla popisována jako slabý obláček nebo nebeský opar. Hvězdokupa je populárním cílem pro současné pozorovatele s triedrem a jejích několik žlutých, chladných, rudých obrů je rozeseto přes pole jasnějších žhavých modrých hvězd hlavní posloupnosti na tomto barevném stelárním skupinovém snímku.

Štítky: M44, Open star cluster, Beehive, Praesepe, Ngc2632


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

perzeida

perzeida

Další informace »