Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M44: hvězdokupa Jesličky

Uznání a copyright: Bob Franke

M44 je při vzdálenosti zhruba 600 světelných let jednou z nejbližších hvězdokup od naší Sluneční soustavy. Je též známa pod názvem Praesepe neboli Jesličky a její hvězdy dosti mladé, mají pouhých asi 600 miliónů let ve srovnání s 4,5 miliardami let našeho Slunce. Na základě podobného stáří a pohybu vesmírem u M44 a dokonce ještě u bližší hvězdokupy Hyjády se předpokládá, že obě vznikly společně ve stejném velkém molekulárním mračnu. Otevřená hvězdokupa M44 měří 15 světelných let, obsahuje asi 1000 hvězd a na obloze v souhvězdí Raka (Cancer) pokrývá asi 3 úplňky (1,5 stupně). M44 je vidět pouhým okem a byla známa už od starověku. Hvězdokupa nebyla rozlišena do jednotlivých hvězd až do vynálezu dalekohledu a před tím, než ji Charles Messier zařadil jako 44. položku do svého seznamu, tak byla popisována jako slabý obláček nebo nebeský opar. Hvězdokupa je populárním cílem pro současné pozorovatele s triedrem a jejích několik žlutých, chladných, rudých obrů je rozeseto přes pole jasnějších žhavých modrých hvězd hlavní posloupnosti na tomto barevném stelárním skupinovém snímku.

Štítky: M44, Open star cluster, Beehive, Praesepe, Ngc2632


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »