Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhý výtrysk z mlhoviny Maják

Uznání: NASA / CXC / ISDC / L. Pavan et al.

Mlhovina Maják vznikla větrem z pulzaru, rychle rotující magnetizované neutronové hvězdy, která uhání mezihvězdným prostředím rychlostí přes 1000 kilometrů za sekundu. Pulzar a větrná mlhovina (katalogizovaná jako IGR J1104-6103) se nacházejí asi 23 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Lodní kýl (Carina), a na tomto pozoruhodném snímku z rentgenové observatoře Chandra jsou označeny vpravo dole. Energetické částice generované pulzarem jsou učesány dozadu do větrného ohonu, podobně jako u komety a míří doleva nahoru ve směru, který se pulzar vzdaluje od svého mateřského zbytku po supernově. Jak z řetězu utržený pulzar, tak i rozpínající se pole trosek jsou pozůstatky po výbuchu jádra po kolapsu hmotné hvězdy, přičemž pulzar byl vymrštěn explozí supernovy. Na této scéně kosmických extrémů je navíc ještě dlouhý, spirálovitý výtrysk, který dosahuje skoro 37 světelných let, ale je téměř v pravém úhlu k pohybu pulzaru. Vysokoenergetický částicový výtrysk je nejdelším známým pro jakýkoliv objekt v naší Mléčné dráze.

Štítky: Zbytek supernovy, Pulsar, Neutronová hvězda, Pulsar wind nebula, Igrj11014-6103


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »