Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhý výtrysk z mlhoviny Maják

Uznání: NASA / CXC / ISDC / L. Pavan et al.

Mlhovina Maják vznikla větrem z pulzaru, rychle rotující magnetizované neutronové hvězdy, která uhání mezihvězdným prostředím rychlostí přes 1000 kilometrů za sekundu. Pulzar a větrná mlhovina (katalogizovaná jako IGR J1104-6103) se nacházejí asi 23 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Lodní kýl (Carina), a na tomto pozoruhodném snímku z rentgenové observatoře Chandra jsou označeny vpravo dole. Energetické částice generované pulzarem jsou učesány dozadu do větrného ohonu, podobně jako u komety a míří doleva nahoru ve směru, který se pulzar vzdaluje od svého mateřského zbytku po supernově. Jak z řetězu utržený pulzar, tak i rozpínající se pole trosek jsou pozůstatky po výbuchu jádra po kolapsu hmotné hvězdy, přičemž pulzar byl vymrštěn explozí supernovy. Na této scéně kosmických extrémů je navíc ještě dlouhý, spirálovitý výtrysk, který dosahuje skoro 37 světelných let, ale je téměř v pravém úhlu k pohybu pulzaru. Vysokoenergetický částicový výtrysk je nejdelším známým pro jakýkoliv objekt v naší Mléčné dráze.

Štítky: Zbytek supernovy, Pulsar, Neutronová hvězda, Pulsar wind nebula, Igrj11014-6103


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »