Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy nad Velkou zdí

Uznání a copyright: Jiajie Zhang

Kometa Lovejoy (C/2013 R1) sice při svém návratu do vnější Sluneční soustavy slábne, ale stále zdobí pozemskou oblohu svým jemným obrazem v triedrech nebo malých dalekohledech. Tato kometa je zřejmě pozůstatkem formativního období Sluneční soustavy a zde je vidět, jak vychází za ranního svítání 12. ledna mezi hvězdami Hadonoše (Ophiuchus). Kometa se nachází blízko jasné hvězdy alfa Ophiuchi, též známé jako Rasalhague, z arabského "hlava sběrače hadů". Ten hadovitý útvar dole je ovšem pochopitelně starověká Velká čínská zeď, část severovýchodně od Pekingu u místa Panlongshan. Panlongshan znamená "stočený drak". Tato pohyblivá a stále se měnící scéna byla zachycena dvěma expozicemi digitální kamerou s teleobjektivem. Obě expozice byly spojeny, aby bylo vidět přirozeně vypadající popředí a svítající oblohu.

Štítky: Kometa, China, C/2013 r1, Lovejoy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »