Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy nad Velkou zdí

Uznání a copyright: Jiajie Zhang

Kometa Lovejoy (C/2013 R1) sice při svém návratu do vnější Sluneční soustavy slábne, ale stále zdobí pozemskou oblohu svým jemným obrazem v triedrech nebo malých dalekohledech. Tato kometa je zřejmě pozůstatkem formativního období Sluneční soustavy a zde je vidět, jak vychází za ranního svítání 12. ledna mezi hvězdami Hadonoše (Ophiuchus). Kometa se nachází blízko jasné hvězdy alfa Ophiuchi, též známé jako Rasalhague, z arabského "hlava sběrače hadů". Ten hadovitý útvar dole je ovšem pochopitelně starověká Velká čínská zeď, část severovýchodně od Pekingu u místa Panlongshan. Panlongshan znamená "stočený drak". Tato pohyblivá a stále se měnící scéna byla zachycena dvěma expozicemi digitální kamerou s teleobjektivem. Obě expozice byly spojeny, aby bylo vidět přirozeně vypadající popředí a svítající oblohu.

Štítky: Kometa, China, C/2013 r1, Lovejoy


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »