Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhový mrak pileus nad Zimbabwe

Uznání a copyright: Peter Lowenstein

Kolik mraků má vůbec vícebarevné lemování? Na snímku je za tím tmavým mrakem perleťový mrak pileus (čepička, šátek), tedy skupina vodních kapiček skoro stejné velikosti, takže dohromady ohýbají různé barvy slunečního světla odlišně. Snímek nahoře byl pořízen před západem, když si toho povšiml fotograf v Murambi East, poblíž Odzi Valley a Mtanda Range v Zimbabwe. Snímek také zachytil neobvyklé oblačné vlnění nad mrakem pileus. Vzácný mrak pileus při svém vzniku přikrývá jako čepice běžný mrak cumulus, což znamená, že nižší mrak roste nahoru a může se vyvinout do bouřky. V tomto případě ovšem pouze několik minut poté, co si fotograf tohoto barevného mraku povšimnul, tak zmizel.

Sledujte APOD na Facebooku: Daily, Sky, španělsky, arabsky nebo na Google Plus: Daily.

Štítky: Zimbabwe, Iridescence, Pileus cloud


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »