Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přejezd soutěsky Dingo na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS; Digital processing: Damia Bouic

Na Marsu byl překročen důležitý mezník. Vozítko Curiosity pátrá od poloviny roku 2012 po důkazech, zda mohl kdy na rudé planetě existovat život. K nedávným nálezům Curiosity patří důkaz starého (ale nyní vyschlého) jezera s vodou a žádná detekce biomarkeru metanu v marťanské atmosféře. Výzkumné vozítko velikosti auta nyní pokračuje ve výzkumech výpravou, při které má vyjet na centrální vrcholek Mt. Sharp ve velkém kráteru, kde přistálo. Život se zde mohl objevit díky vodě, která kdysi tekla dolů z marťanské hory. Vozítko Curiosity bylo před dvěma týdny nasměrováno přes metr vysokou písečnou dunu, která stála před vhodným vjezdem na Mt. Sharp, aby se vyhnulo ještě nebezpečnějšímu a kamenitému terénu. Po krátkém úspěšném přejetí soutěsky Dingo robotické vozítko pořídilo snímek nahoře, který ukazuje nyní překonaný kopeček písku se stopami svých kol.

Organizujte si svůj vesmír: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Mars, Curiosity rover, Dingo Gap


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »