Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická pavučina mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: Damian Peach

Je to největší a nejkomplexnější hvězdotvorná oblast v celém galaktickém sousedství. Nachází se ve Velkém Magellanovu mračnu, což je malá satelitní galaxie, která obíhá Mléčnou dráhu, a pavučinový vzhled této oblasti jí dal jméno mlhovina Tarantule. Tato Tarantule ovšem měří asi 1000 světelných let. Pokud by se nacházela v vzdálenosti Mlhoviny v Orionu v Mléčné dráze, která je při vzdálenosti 1500 světelných let nejbližší hvězdnou porodnicí, tak by na obloze pokrývala asi 30 stupňů (60 úplňků). Na snímku nahoře jsou v téměř pravých barvách vidět složité detaily mlhoviny. Vřetenovitá ramena Tarantule omotávají modrou hvězdokupu NGC 2070 vpravo, která obsahuje jedny z nejjasnějších a nejhmotnějších známých hvězd. Jelikož hmotné hvězdy žijí rychle a umírají mladé, tak není žádným překvapením, že se tato kosmická Tarantule nachází v blízkosti nedávné supernovy.

Štítky: Star-formation, Lmc, Tarantula nebula


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »