Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická pavučina mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: Damian Peach

Je to největší a nejkomplexnější hvězdotvorná oblast v celém galaktickém sousedství. Nachází se ve Velkém Magellanovu mračnu, což je malá satelitní galaxie, která obíhá Mléčnou dráhu, a pavučinový vzhled této oblasti jí dal jméno mlhovina Tarantule. Tato Tarantule ovšem měří asi 1000 světelných let. Pokud by se nacházela v vzdálenosti Mlhoviny v Orionu v Mléčné dráze, která je při vzdálenosti 1500 světelných let nejbližší hvězdnou porodnicí, tak by na obloze pokrývala asi 30 stupňů (60 úplňků). Na snímku nahoře jsou v téměř pravých barvách vidět složité detaily mlhoviny. Vřetenovitá ramena Tarantule omotávají modrou hvězdokupu NGC 2070 vpravo, která obsahuje jedny z nejjasnějších a nejhmotnějších známých hvězd. Jelikož hmotné hvězdy žijí rychle a umírají mladé, tak není žádným překvapením, že se tato kosmická Tarantule nachází v blízkosti nedávné supernovy.

Štítky: Star-formation, Lmc, Tarantula nebula


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »