Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflekční mlhovina u Merope

Uznání a copyright: Leonardo Orazi

Reflekční mlhoviny odrážejí světlo blízkých hvězd. Světlo odráží spousta malých uhlíkových zrn v mlhovině. Pro reflekční mlhoviny typická modrá barva je způsobena tím, že se modré světlo na uhlíkovém prachu rozptyluje efektivněji než červené. Jasnost mlhoviny je určena velikostí a hustotou reflekčních zrn a barvou a jasností okolních hvězd. NGC 1435 na snímku nahoře obklopuje Merope (23 Tau), která je jednou z nejjasnějších hvězd v Plejádách (M45). Mlhoviny v Plejádách jsou způsobovány náhodným setkáním této otevřené hvězdokupy a prachového molekulárního mračna.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Merope


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »