Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflekční mlhovina u Merope

Uznání a copyright: Leonardo Orazi

Reflekční mlhoviny odrážejí světlo blízkých hvězd. Světlo odráží spousta malých uhlíkových zrn v mlhovině. Pro reflekční mlhoviny typická modrá barva je způsobena tím, že se modré světlo na uhlíkovém prachu rozptyluje efektivněji než červené. Jasnost mlhoviny je určena velikostí a hustotou reflekčních zrn a barvou a jasností okolních hvězd. NGC 1435 na snímku nahoře obklopuje Merope (23 Tau), která je jednou z nejjasnějších hvězd v Plejádách (M45). Mlhoviny v Plejádách jsou způsobovány náhodným setkáním této otevřené hvězdokupy a prachového molekulárního mračna.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Merope


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »