Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz polární záře nad Aljaškou

Uznání a copyright: Todd Salat (AuroraHunter); Sky Annotation: Judy Schmidt

Některé polární záře lze uvidět jenom s kamerou. Nazývají se subvizuální a jsou příliš slabé, než aby mohly být vidět pouhým okem. Zelenou polární záři na snímku nahoře je vidět snadno, ale ta červená se stala zjevnou teprve po 20 sekundové expozici. Důvodem je to, že lidské oko dokáže světlo akumulovat jen po zlomeček vteřiny, zatímco závěrku kamery lze otevřít po mnohem delší dobu. Při fotografování už tak malebné scény nedaleko Anchorage na Aljašce v USA minulý podzim dokázala kamera zachytit vizuální zelenou i subvizuální červenou polární záři včetně odrazu v jezeře s lekníny. Vysoko nahoře jsou vidět tisíce hvězd včetně hvězdokupy Plejády, zatímco u obzoru těsně nad mraky vpravo je planeta Jupiter. Polární záře jsou vyvolány energetickými částicemi ze Slunce, které při příletu do zemské magnetosféry v blízkosti zemských pólů způsobují déšť elektronů a protonů do vzduchu. Červená i zelená polární záře je typicky vyvolána atomy excitovaného kyslíku, přičemž červená emise, pokud je vidět, tak je vidět výše. Polární záře nabývají mnoha tvarů a barev.

Štítky: Polární záře, Red, Mouse over, Subvisual


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »