Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz polární záře nad Aljaškou

Uznání a copyright: Todd Salat (AuroraHunter); Sky Annotation: Judy Schmidt

Některé polární záře lze uvidět jenom s kamerou. Nazývají se subvizuální a jsou příliš slabé, než aby mohly být vidět pouhým okem. Zelenou polární záři na snímku nahoře je vidět snadno, ale ta červená se stala zjevnou teprve po 20 sekundové expozici. Důvodem je to, že lidské oko dokáže světlo akumulovat jen po zlomeček vteřiny, zatímco závěrku kamery lze otevřít po mnohem delší dobu. Při fotografování už tak malebné scény nedaleko Anchorage na Aljašce v USA minulý podzim dokázala kamera zachytit vizuální zelenou i subvizuální červenou polární záři včetně odrazu v jezeře s lekníny. Vysoko nahoře jsou vidět tisíce hvězd včetně hvězdokupy Plejády, zatímco u obzoru těsně nad mraky vpravo je planeta Jupiter. Polární záře jsou vyvolány energetickými částicemi ze Slunce, které při příletu do zemské magnetosféry v blízkosti zemských pólů způsobují déšť elektronů a protonů do vzduchu. Červená i zelená polární záře je typicky vyvolána atomy excitovaného kyslíku, přičemž červená emise, pokud je vidět, tak je vidět výše. Polární záře nabývají mnoha tvarů a barev.

Štítky: Polární záře, Red, Mouse over, Subvisual


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Slunce s letadlem

Přistávající letadlo Boeing 737 na letiště Václava Havla. Obzor tvoří levý břeh Vltavy v Praze na Smíchově.

Další informace »