Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz polární záře nad Aljaškou

Uznání a copyright: Todd Salat (AuroraHunter); Sky Annotation: Judy Schmidt

Některé polární záře lze uvidět jenom s kamerou. Nazývají se subvizuální a jsou příliš slabé, než aby mohly být vidět pouhým okem. Zelenou polární záři na snímku nahoře je vidět snadno, ale ta červená se stala zjevnou teprve po 20 sekundové expozici. Důvodem je to, že lidské oko dokáže světlo akumulovat jen po zlomeček vteřiny, zatímco závěrku kamery lze otevřít po mnohem delší dobu. Při fotografování už tak malebné scény nedaleko Anchorage na Aljašce v USA minulý podzim dokázala kamera zachytit vizuální zelenou i subvizuální červenou polární záři včetně odrazu v jezeře s lekníny. Vysoko nahoře jsou vidět tisíce hvězd včetně hvězdokupy Plejády, zatímco u obzoru těsně nad mraky vpravo je planeta Jupiter. Polární záře jsou vyvolány energetickými částicemi ze Slunce, které při příletu do zemské magnetosféry v blízkosti zemských pólů způsobují déšť elektronů a protonů do vzduchu. Červená i zelená polární záře je typicky vyvolána atomy excitovaného kyslíku, přičemž červená emise, pokud je vidět, tak je vidět výše. Polární záře nabývají mnoha tvarů a barev.

Štítky: Polární záře, Red, Mouse over, Subvisual


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »