Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedm let Halleyova prachu

Uznání a copyright: Petr Horálek / Institute of Physics in Opava

Historicky první známá periodická kometa Halley (1P/Halley) se vrací do vnitřní Sluneční soustavy přibližně každých 75 let. Tato slavná kometa byla naposledy vidět pouhým okem v roce 1986. Ovšem dvakrát do roka Země prolétá prachovými troskami z Halleyovy komety a ty jsou vidět jako meteorické roje květnové Eta Aquaridy a říjnové Orionidy. Na tomto kompozitním pohledu jsou Orionidy zachycené v letech 2015 až 2022, včetně meteorů z letošního maxima roje 21. října. Na panoramatické noční obloze je celkem 47 jasných meteorů. Na hvězdném pozadí podél Mléčné dráhy se zdá, že všechny Orionidy vylétají z bodu severně od Betelgeuze ve známém souhvězdí lovce Oriona. V popředí jsou hory na východním Slovensku poblíž města Prešov.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 1P/Halley
  2. NASA: Eta Aquarids
  3. NASA: Orionids
  4. PetrHoralek.com: Orionid’s Shower
  5. APOD: 2017-10-30 Orionidy z Orionu

Štítky: 1P/Halley, Kometa, Meteorický roj, Orionids


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »