Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars a hvězdokupy

Uznání a copyright: Gabor Balazs

Na konci letošního roku Mars ještě stále jasně září na noční obloze planety Země při své pouti v tvrdohlavém souhvězdí Býka (Taurus). Hvězdnatému zornému poli včetně alfa hvězdy v Býku Aldebaranu a hvězdokup Hyády a Plejády dominuje jeho jasně nažloutlý odstín. I když rudý obr Aldebaran hvězdokupu Hyády ve tvaru písmene V v levé části snímku zdánlivě ukotvuje, tak není jejich členem. Hyády jsou od nás 151 světelných roků daleko a to je činí nejbližší stanovenou otevřenou hvězdokupou, ale Aldebaran leží stejným směrem v méně než poloviční vzdálenosti. Vpravo se ve vzdálenosti asi 400 světelných roků nachází otevřená hvězdokupa katalogizovaná jako Messier 45, známá také jako Plejády nebo v anglosaských zemích jako Sedm sester. Podle řeckého mýtu byly Plejády dcerami astronomického titána Atlase a mořské nymfy Pleione.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: July 2021 Guide To Visible Planets
  2. APOD: 2022-12-15 Úplněk Měsíce a úplněk Marsu
  3. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  4. AsztroFoto.hu: Mars a nyílthalmazok mellett
  5. Illinois.edu: ALDEBARAN (Alpha Tauri)
  6. APOD: 2012-12-24 Sváteční Hyjády
  7. APOD: 2019-11-07 Messier 45: Dcery Atlase a Pleione
  8. APOD: 2006-12-02 Hvězdné stopy v pěti kilometrech
  9. NAIC.edu: The Pleiades

Štítky: Mars, Hyády, Plejády, Aldebaran


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »