Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2022

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2022

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Makemake

Uznání ilustrace: Alex H. Parker (Southwest Research Institute)

Druhá nejjasnější trpasličí planeta Makemake z Kuiperova pásu má měsíc. Měsíc Makemake zvaný MK2 odráží sluneční světlo svým povrchem tmavým jako uhlí a je asi 1300krát slabší než jeho mateřské těleso. Přesto ho v roce 2016 spatřil Hubblův kosmický dalekohled při pozorování, jehož cílem bylo hledat slabé průvodce stejnou technikou, jaká se používá při hledání malých družic Pluta. Stejně jako v případě Pluta a jeho měsíce umožní další pozorování Makemake a měsíce na její orbitě změřit hmotnost a hustotu soustavy a získat širší představu o těchto vzdálených světech. Umělecká vize představuje poměrnou velikost a kontrast měsíce MK2 o průměru 160 kilometrů ve srovnání s Makemake o průměru 1400 kilometrů. Imaginární scéna z neprozkoumané hranice Sluneční soustavy je vidět z pohledu, kosmické sondy zpět k slabému svitu Slunce v Mléčné dráze. Slunce je od Makemake pochopitelně více než padesátkrát dál než od planety Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Makemake
  2. NASA: Kuiper Belt
  3. HubbleSite.org: HUBBLE DISCOVERS MOON ORBITING THE DWARF PLANET MAKEMAKE
  4. APOD: 2013-07-08 Pojmenovány nově objevené měsíce Pluta
  5. NASA: Hubble Discovers Moon Orbiting the Dwarf Planet Makemake
  6. APOD: 2022-03-26 Pluto v noci
  7. APOD: 2010-07-14 Zatmění na Velikonočním ostrově

Štítky: MakeMake, Kuiper belt, Dwarf planet, Měsíc


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »