Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Periheliové Slunce 2023

Uznání a copyright: Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Perihelium pro rok 2023, nejtěsnější přiblížení Země ke Slunci, nastalo 4. ledna v 16:17 UTC. Bylo to necelých 24 hodin poté, co byl pořízen tento ostrý snímek slunečního disku dalekohledem s H-alfa filtrem z australského města Sidney na planetě Zemi. H-alfa filtr propouští charakteristické červené světlo atomů vodíku. Při pohledu na Slunce zvýrazňuje sluneční chromosféru, oblast těsně nad sluneční fotosférou, neboli normálně viditelným slunečním povrchem. Na tomto H-alfa snímku stále aktivnějšího Slunce dominují oblasti slunečních skvrn planetární velikosti s jasnými skvrnami zvanými plagy. Na slunečním disku jsou vidět hadovité filamenty tmavého plazmatu, které přecházejí do jasných protuberancí, pokud jsou vidět nad slunečním okrajem.

Seznam odkazů v popisu

  1. Thesuntoday.org: Happy Perihelion 2023: Close to the Sun
  2. AtScope.com.au: Hydrogen Alpha Sun - January 3rd 2023
  3. SkyAndTelescope.org: OBSERVER'S GUIDE TO THE H-ALPHA SUN
  4. NASA: Layers of the Sun
  5. NASA: Strong Solar Flare Erupts from Sun
  6. APOD: 2022-09-13 Dlouhý hadovitý filament na Slunci
  7. APOD: 2022-06-24 Filaprom u západního okraje

Štítky: Perihelion, H alpha, Slunce


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »