Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnem zezadu ozářený Enceladus

Uznání: NASA; ESA, JPL, Cassini Imaging Team, SSI; Color Composite: Gordan Ugarkovic

Tento měsíc září světlem své planety. Konkrétně velká část Enceladu na snímku je osvětlena především slunečním světlem, které se nejprve odráží od planety Saturn. Výsledkem je, že se normálně sněhobílý měsíc jeví ve zlaté barvě vrcholků mračen Saturnu. Jelikož většina svitu přichází z levé strany snímku, tak labyrint hřebenů vrhá vpravo od středu pozoruhodné stíny a těsně po nimi je vidět kilometr hluboký kaňon Labtayt Sulci. Jedinou Sluncem přímo osvětlenou částí Enceladu je jasný tenký srpek zcela vpravo. Tento snímek pořídila v roce 2011 kosmická sonda Cassini při těsném průletu kolem tohoto tajuplného měsíce. Při prohlídce levé dolní části digitálně doostřeného snímku jsou vidět vlečky ledových krystalů, o nichž se předpokládá, že pocházejí z podpovrchového moře.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Gordan Ugarković: Enceladus
  2. NASA: Saturn
  3. APOD: 2005-03-17 Enceladus zblízka
  4. APOD: 2017-08-29 Saturn v modré a zlaté
  5. Wikipedia: Labyrinth
  6. APOD: 2008-12-22 Labtayt Sulci na Saturnovu Enceladu
  7. NASA: Enceladus
  8. Flickr.com: Gordan Ugarković: Enceladus
  9. NASA: Spacecraft Cassini
  10. InterMountainPet.com: Foto: Tři psi :-)
  11. APOD: 2017-04-16 Životodárné výtrysky nad Enceladem
  12. AstroBiology.com: New Evidence For Habitability In Enceladus’ Ocean

Štítky: Enceladus, Saturn, Cassini


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »