Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnem zezadu ozářený Enceladus

Uznání: NASA; ESA, JPL, Cassini Imaging Team, SSI; Color Composite: Gordan Ugarkovic

Tento měsíc září světlem své planety. Konkrétně velká část Enceladu na snímku je osvětlena především slunečním světlem, které se nejprve odráží od planety Saturn. Výsledkem je, že se normálně sněhobílý měsíc jeví ve zlaté barvě vrcholků mračen Saturnu. Jelikož většina svitu přichází z levé strany snímku, tak labyrint hřebenů vrhá vpravo od středu pozoruhodné stíny a těsně po nimi je vidět kilometr hluboký kaňon Labtayt Sulci. Jedinou Sluncem přímo osvětlenou částí Enceladu je jasný tenký srpek zcela vpravo. Tento snímek pořídila v roce 2011 kosmická sonda Cassini při těsném průletu kolem tohoto tajuplného měsíce. Při prohlídce levé dolní části digitálně doostřeného snímku jsou vidět vlečky ledových krystalů, o nichž se předpokládá, že pocházejí z podpovrchového moře.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Gordan Ugarković: Enceladus
  2. NASA: Saturn
  3. APOD: 2005-03-17 Enceladus zblízka
  4. APOD: 2017-08-29 Saturn v modré a zlaté
  5. Wikipedia: Labyrinth
  6. APOD: 2008-12-22 Labtayt Sulci na Saturnovu Enceladu
  7. NASA: Enceladus
  8. Flickr.com: Gordan Ugarković: Enceladus
  9. NASA: Spacecraft Cassini
  10. InterMountainPet.com: Foto: Tři psi :-)
  11. APOD: 2017-04-16 Životodárné výtrysky nad Enceladem
  12. AstroBiology.com: New Evidence For Habitability In Enceladus’ Ocean

Štítky: Enceladus, Saturn, Cassini


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »