Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťová oblaka nad Laponskem

Uznání a copyright: Dennis Lehtonen

Nebe nad horami u Kilpisjärvi ve Finsku zaplnily vznášející se vlny živých a zářivých perleťových barev. Jsou známé jako perleťové mraky a jsou vzácné. Jejich nezapomenutelný vzhled byl zachycen na 69 stupních severní šířky při západu slunce 24. ledna při pohledu na jih. Jedná se o typ polárního stratosférického oblaku, který vzniká, když se za neobvykle nízkých teplot v obyčejně bezoblačné spodní stratosféře vytvoří ledové krystalky. Oblaka ve výškách kolem 15 až 25 kilometrů stále ozařuje sluneční světlo, takže ho mohou lámat i po západu nebo před úsvitem.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Nacreous Clouds (Type II Polar Stratospheric Clouds)
  2. Harvard.edu: The Sky in Edvard Munch's The Scream
  3. NASA: Polar Stratospheric Clouds
  4. AtOptics.co.uk: Tropopause and lower stratosphere

Štítky: Polární stratosférické mračno, Perleťové mraky, Skrik


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

poslední foto 20.15h

ze střechy domu C350Da +objektiv 200/4+Kovertor 2x.

Další informace »