Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 78: Pekuliární galaxie v Beranovi

Uznání a copyright: Josep Drudis

Pekuliární spirální galaxie Arp 78 se nachází uvnitř hranic hlavy tvrdohlavého souhvězdí Berana (Aries). Tento vesmírný ostrov leží přibližně 100 milionů světelných roků za hvězdami a mlhovinami naší Galaxie Mléčné dráhy a měří ohromujících 200 000 světelných roků. Je též znám jako NGC 772 a na tomto podrobném vesmírném portrétu vykazuje nápadné vnější spirální rameno. Přespříliš vyvinuté spirální rameno Arp 78 rozpumpovaly gravitační slapové vlny galaktického měřítka a lemují ho mladé modré hvězdokupy a pásy prachu. Pravděpodobně za to mohou interakce s její nejjasnější průvodní galaxií, kompaktnější NGC 770, která je vidět vpravo nad větší spirálou. NGC 770 je ponořená do slabých hvězdných proudů, které se odhalují na této hluboké teleskopické expozici a její rozmazaný eliptický vzhled pěkně kontrastuje s bodovými hvězdami Mléčné dráhy v popředí, také v odpovídajících nažloutlých odstínech.

Seznam odkazů v popisu

  1. CalTech.edu: ATLAS OF PECULIAR GALAXIES
  2. HawAstSoc.org: Aries -- The Ram who lost Helle
  3. NASA: Hubble Spots a Curious Spiral
  4. AstroDrudis.com: NGC 772 and companions
  5. NOIRLab.edu: Galaxy NGC 772
  6. arXiv.org: Rescuing the Initial Mass Function for Arp 78

Štítky: Ngc772, Arp78, Ngc770, Interacting galaxies


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »