Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jones Emberson 1

Uznání a copyright: Serge Brunier, Jean-, Jean-François Bax, David Vernet, C2PU/OCA

Planetární mlhovina Jones-Emberson 1 je záhrobní rubáš umírající, Slunci podobné hvězdy. Nachází se zhruba 1600 světelných roků od Země v souhvězdí ostrovidného Rysa (Lynx). Tento rozpínající se zbytek atmosféry umírající hvězdy o průměru asi 4 světelné roky byl odhozen do mezihvězdného prostoru, když došly zásoby vodíku pro termojadernou fúzi ve středu hvězdy a následně byly po miliardách let definitivně vyčerpány i zásoby helia. Poblíž středu planetární mlhoviny je vidět zbytek hvězdného jádra, modrý horký bílý trpaslík. Slabá mlhovina, kterou je velice obtížné spatřit v okuláru dalekohledu, je také známá jako PK 164 +31.1. Ale na tomto hlubokém širokopásmovém snímku, který kombinuje 22 hodin expozičního času, je vidět do výjimečných podrobností. Zorné pole také posévají jak hvězdy v naší Galaxii Mléčné dráze, tak vesmírné galaxie v pozadí. Prchavá mlhovina Jones-Emberson 1 na kosmické scéně během několika příštích tisíc let zanikne. Její horké centrální hvězdě, bílému trpaslíkovi, bude trvat miliardy let, než vychladne.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Jones-Emberson_1
  2. Weber.edu: Stellar Death Match I: Planetary Nebulae
  3. UMich.edu: Constellation of the Month: Lynx
  4. NASA: Chandra: A Planetary Nebula Gallery
  5. Harvard.edu: The formation and evolution of white dwarfs.
  6. AstroBin.com: Jeffbax Velocicaptor: [TEAM OMICRON] Beyond Jones-Emberson 1 (PK 164+31.1) - Pure LRGB (no IR cut)
  7. FutureTimeline.net: Beyond... A future timeline of the Universe and its ultimate fate.
  8. FutureTimeline.net: 12,000,000,000 AD - Sol is shrinking to become a black dwarf

Štítky: Planetární mlhovina, PK 164 +31.1, Hvězdný vývoj


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »