Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt srpkem Měsíce

Uznání a copyright: Fefo Bouvier

Po západu Slunce 22. února se podél roviny ekliptiky o západní oblohu dělil mladý Měsíc s jasnými planetami Venuší a Jupiterem. Krásná nebeská konjunkce byla viditelná kolem celé planety Země. Ale z některých míst však Jupiter na chvíli zmizel, jelikož ho zakryl lunární disk se srpkem. Největší plynná planeta Sluneční soustavy je zde zachycena těsně předtím, než zmizela za temným okrajem Měsíce, jak to bylo vidět u řeky Río de la Plata nedaleko Colonia del Sacramento v Uruguayi. Na obloze nad poklidnou řekou není Venuše vůbec skromná, ale v přibývajícím soumraku jasně září nad obzorem. Příští týden se na večerní obloze Venuše a Jupiter objeví ještě blíže.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Solar System Exploration
  2. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  3. Lunar-Occultations.com: Occultation of Jupiter 2023
  4. APOD: 2022-05-30 Červené krepuskulární paprsky ze zatmění
  5. EarthSky.org: Bright planets Venus and Jupiter: Watch!

Štítky: Měsíc, Zákryt, Konjunkce, Jupiter, Venuše


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »