Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt srpkem Měsíce

Uznání a copyright: Fefo Bouvier

Po západu Slunce 22. února se podél roviny ekliptiky o západní oblohu dělil mladý Měsíc s jasnými planetami Venuší a Jupiterem. Krásná nebeská konjunkce byla viditelná kolem celé planety Země. Ale z některých míst však Jupiter na chvíli zmizel, jelikož ho zakryl lunární disk se srpkem. Největší plynná planeta Sluneční soustavy je zde zachycena těsně předtím, než zmizela za temným okrajem Měsíce, jak to bylo vidět u řeky Río de la Plata nedaleko Colonia del Sacramento v Uruguayi. Na obloze nad poklidnou řekou není Venuše vůbec skromná, ale v přibývajícím soumraku jasně září nad obzorem. Příští týden se na večerní obloze Venuše a Jupiter objeví ještě blíže.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Solar System Exploration
  2. NASA: What's Up: Skywatching Tips from NASA
  3. Lunar-Occultations.com: Occultation of Jupiter 2023
  4. APOD: 2022-05-30 Červené krepuskulární paprsky ze zatmění
  5. EarthSky.org: Bright planets Venus and Jupiter: Watch!

Štítky: Měsíc, Zákryt, Konjunkce, Jupiter, Venuše


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »