Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Japetus: Měsíc s podivným povrchem

Uznání: NASA, ESA, JPL, SSI, Cassini Imaging Team

Jak se to stane, že měsíc vypadá jako vlašský ořech? Podivný hřeben kolem rovníku Saturnova měsíce Japeta v dolní části obrázku, mu dává vzhled jedlého ořechu. Původ hřebenu zůstává neznámý, hypotézy zahrnují led, který vyvěral, prstenec, který se zřítil shora, a strukturu, která zůstala po vzniku měsíce možná před 100 miliony let. Podivné je také to, že asi polovina Japeta je tak tmavá, že při pohledu ze Země téměř mizí, zatímco zbytek je docela odrazivý a světlý. Pozorování ukazují, že stupeň tmavosti terénu je podivně rovnoměrný, jako by byl na starobylý a silně kráterovaný povrch nedávno nanesen nějaký tmavý povlak. A konečně, kolem Japeta je několik velkých impaktních pánví, přibližně ve středu snímku je patrný 400 km široký kráter, obklopený hlubokými útesy, které prudce padají ke dnu kráteru. Tento snímek pořídila družice Saturnu kosmická sonda Cassini při průletu kolem Japeta koncem roku 2004.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2020-04-19 Přibližování Cassini k Saturnu
 2. NASA: Iapetus
 3. NASA: PIA06166: Encountering Iapetus
 4. Youtu.be: AMAZING Squirrel Eating a Walnut Start to Finish! Adorable! MUST SEE
 5. Wikipedia: Equatorial_ridge_on_Iapetus
 6. APOD: 2018-06-03 Saturnův Japetus: malovaný měsíc
 7. Wikipedia: Iapetus_(moon)#Two-tone_coloration
 8. Harvard.edu: Iapetus dark and bright material:. giving compositional interpretation some latitude
 9. Wikipedia: Iapetus_(měsíc)
 10. APOD: 1997-02-18 A Big Cliff on Jupiter's Callisto
 11. NASA: PIA06166: Encountering Iapetus
 12. NASA: Spacecraft Cassini
 13. Youtu.be: Cassini flew by Saturn's moon Iapetus - On This Day In Space | Dec. 31

Štítky: Iapetus, Saturn, Rovníkový hřeben


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »