Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Japetus: malovaný měsíc

Uznání: NASA, ESA, JPL, SSI, Cassini Imaging Team

Co se stalo Saturnovu měsíci Japetus? Rozsáhlé části tohoto podivného tělesa jsou tmavé jako uhel, zatímco jiné jsou jasné jako led. Složení toho tmavého materiálu není známo, ale infračervené spektrum ukazuje, že možná obsahuje nějakou tmavou formu uhlíku. Japetus má také neobvyklý rovníkový hřeben, takže vypadá jako vlašský ořech. Abychom lépe pochopili tento zdánlivě pomalovaný měsíc, tak NASA nasměrovala v roce 2007 kosmickou sondu Cassini na oběžné dráze Saturnu tak, aby prolétla ve vzdálenosti 2000 kilometrů. Trajektorie sondy Cassini umožňovala bezprecedentní zobrazení polokoule Japeta, která je vždycky závětrná a tady je zobrazená ze vzdálenosti 75 000 kilometrů. Na jihu je vidět obrovský impaktní kráter velký 450 kilometrů, který se zdá být superponován na starší kráter podobné velikosti. Je patrné, jak tmavý materiál více pokrývá východnější část Japeta a očerňuje krátery i vrchovinu. Podrobnější prohlídka ukazuje, že tmavý povlak typicky pokrývá rovník měsíce a má tloušťku méně než metr. Přední hypotéza praví, že tmavý materiál je většinou hornina pozůstávající po poměrně teplém, ale špinavém ledu, který vysublimoval. Původní povlak tmavého materiálu mohl být vytvořen navrstvením meteory uvolněných trosek z jiných měsíců.

Štítky: Iapetus, Saturn, Povrchové barvy


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M45

Rychlá náladovka 110min - Iso800x5min

Další informace »