Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavý terén na Saturnovu Japetu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč jsou rozsáhlé oblasti na Japetu tak tmavé jako uhlí? Nikdo s jistotou neví. Třetí největší měsíc Saturnu Japetus byl koncem minulého roku zase podroben prohlídce, jelikož kolem Saturnu obíhající kosmická sonda Cassini zase prolétla kolem tohoto záhadného světa. Většinu povrchu viditelného na snímku nahoře pokrývá tmavý materiál, ale malá část nahoře se jeví skoro bílá a má barvu a odrazivost více typickou pro ostatní Saturnovy měsíce. Neznámý materiál pokrývá asi polovinu tohoto měsíce o průměru 1 500 kilometrů. Tento materiál je tak tmavý, že odráží méně jak pět procent dopadajícího slunečního světla, ale to že pokrývá i krátery naznačuje, že se rozprostřel až po jejich vzniku. Japetus má i další záhadné útvary. Jasnou část Japetu pokrývají neznámé dlouhé tenké proužky. Také oběžná dráha Japetu je neobvyklá, je skloněna k rovině Saturnovy oběžné dráhy o neobvykle vysokých patnáct stupňů. Většinu Japetu u rovníku protíná podivný hřeben vysoký asi 13 kilometrů a je viditelný dole. Je zvláštní, že tento hřeben se skoro rovnoběžný s rovníkem Japetu. Přesný tvar Japetu zůstává neurčen, ale snímky ukazují, že je dost podivný, něco jako vlašský ořech. Výzkum vzniku a historie tajúplného Japetu je v plném proudu a pokračuje.

Štítky: Saturn, Iapetus, Dark terrain


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »