Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Staré krátery na Saturnovu měsíci Rhea

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnův rozeklaný měsíc Rhea má jeden z nejstarších známých povrchů. Odhaduje se, že za poslední miliardu let nastalo málo změn, takže Rhea vykazuje krátery natolik staré, že už ani nevypadají kruhové, jelikož jejich okraje byly rozrušeny pozdějšími krátery. Podobně jako pozemský Měsíc, tak i měsíc Rhea má rotaci vázanou se Saturnem a snímek nahoře ukazuje tu část povrchu, která se vždycky přivrací k Saturnu. Náběžný povrch měsíce Rhea je daleko více posetý krátery jako povrch na opačné straně. Rhea se skládá většinou z vodního ledu, ale předpokládá se, že má malé skalnaté jádro. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Cassini proletěl kolem Rhei před dvěma měsíci a snímek nahoře zachytil ze vzdálenosti asi 100 000 kilometrů. Rhea měří 1500 kilometrů a to z ní činí po Titanu druhý největší měsíc Saturnu. Některé povrchové útvary na Rhei zůstávají bez vysvětlení včetně velkých bílých skvrn.

Štítky: Saturn, Rhea, Krátery


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »