Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a Běžec

Uznání a copyright: Abraham Jones

Jen málo vesmírných pohledů povzbuzuje představivost tak jako Velká mlhovina v Orionu. Tato nejbližší velká hvězdotvorná oblast je viditelná pouhým okem jako slabý obláček na nebi na rozprostírá se na tomto ostrém teleskopickém snímku, pořízeném za chladné lednové noci na temné obloze v Západní Virginii na planetě Země. Zářící plyn mlhoviny v Orionu, známé též jako M42, obklopuje horké mladé hvězdy. Mlhovina měří asi 40 světelných roků a nachází se na okraji obrovského mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných roků ve stejném spirálním rameni naší Galaxie Mléčné dráhy jako Slunce. Spolu s prachovou modravou reflexní mlhovinou Poutavé mlhoviny NGC 1977 a další v horní části snímku však představují jen malý zlomek bohatství našeho galaktického okolí, v němž se tvoří hvězdy. V této dobře prozkoumané hvězdné porodnici astronomové také identifikovali něco, co se zdá být četnými zárodečnými slunečními soustavami.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Orion_Nebula
  2. APOD: 2015-03-26 Jarní Orion
  3. AstroBin.com: Abraham Jones: Orion and the Running Man
  4. AstroBin.com: Abraham Jones: Orion and the Running Man
  5. HubbleSite.org: THE ORION NEBULA'S TRAPEZIUM CLUSTER
  6. Wikipedia: Orion_molecular_cloud_complex
  7. APOD: 2023-02-02 Reflexe na 1970-tých mlhovinách
  8. NASA: Beyond Our Solar System
  9. ESAHubble.org: Proplyds in the Orion Nebula

Štítky: Mlhovina Orion, M42, Ngc1977, Running man


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »