Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a Běžec

Uznání a copyright: Abraham Jones

Jen málo vesmírných pohledů povzbuzuje představivost tak jako Velká mlhovina v Orionu. Tato nejbližší velká hvězdotvorná oblast je viditelná pouhým okem jako slabý obláček na nebi na rozprostírá se na tomto ostrém teleskopickém snímku, pořízeném za chladné lednové noci na temné obloze v Západní Virginii na planetě Země. Zářící plyn mlhoviny v Orionu, známé též jako M42, obklopuje horké mladé hvězdy. Mlhovina měří asi 40 světelných roků a nachází se na okraji obrovského mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných roků ve stejném spirálním rameni naší Galaxie Mléčné dráhy jako Slunce. Spolu s prachovou modravou reflexní mlhovinou Poutavé mlhoviny NGC 1977 a další v horní části snímku však představují jen malý zlomek bohatství našeho galaktického okolí, v němž se tvoří hvězdy. V této dobře prozkoumané hvězdné porodnici astronomové také identifikovali něco, co se zdá být četnými zárodečnými slunečními soustavami.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Orion_Nebula
  2. APOD: 2015-03-26 Jarní Orion
  3. AstroBin.com: Abraham Jones: Orion and the Running Man
  4. AstroBin.com: Abraham Jones: Orion and the Running Man
  5. HubbleSite.org: THE ORION NEBULA'S TRAPEZIUM CLUSTER
  6. Wikipedia: Orion_molecular_cloud_complex
  7. APOD: 2023-02-02 Reflexe na 1970-tých mlhovinách
  8. NASA: Beyond Our Solar System
  9. ESAHubble.org: Proplyds in the Orion Nebula

Štítky: Mlhovina Orion, M42, Ngc1977, Running man


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »