Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a Běžec

Uznání a copyright: Abraham Jones

Jen málo vesmírných pohledů povzbuzuje představivost tak jako Velká mlhovina v Orionu. Tato nejbližší velká hvězdotvorná oblast je viditelná pouhým okem jako slabý obláček na nebi na rozprostírá se na tomto ostrém teleskopickém snímku, pořízeném za chladné lednové noci na temné obloze v Západní Virginii na planetě Země. Zářící plyn mlhoviny v Orionu, známé též jako M42, obklopuje horké mladé hvězdy. Mlhovina měří asi 40 světelných roků a nachází se na okraji obrovského mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných roků ve stejném spirálním rameni naší Galaxie Mléčné dráhy jako Slunce. Spolu s prachovou modravou reflexní mlhovinou Poutavé mlhoviny NGC 1977 a další v horní části snímku však představují jen malý zlomek bohatství našeho galaktického okolí, v němž se tvoří hvězdy. V této dobře prozkoumané hvězdné porodnici astronomové také identifikovali něco, co se zdá být četnými zárodečnými slunečními soustavami.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Orion_Nebula
  2. APOD: 2015-03-26 Jarní Orion
  3. AstroBin.com: Abraham Jones: Orion and the Running Man
  4. AstroBin.com: Abraham Jones: Orion and the Running Man
  5. HubbleSite.org: THE ORION NEBULA'S TRAPEZIUM CLUSTER
  6. Wikipedia: Orion_molecular_cloud_complex
  7. APOD: 2023-02-02 Reflexe na 1970-tých mlhovinách
  8. NASA: Beyond Our Solar System
  9. ESAHubble.org: Proplyds in the Orion Nebula

Štítky: Mlhovina Orion, M42, Ngc1977, Running man


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »