Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a Běžec

Uznání a copyright: Abraham Jones

Jen málo vesmírných pohledů povzbuzuje představivost tak jako Velká mlhovina v Orionu. Tato nejbližší velká hvězdotvorná oblast je viditelná pouhým okem jako slabý obláček na nebi na rozprostírá se na tomto ostrém teleskopickém snímku, pořízeném za chladné lednové noci na temné obloze v Západní Virginii na planetě Země. Zářící plyn mlhoviny v Orionu, známé též jako M42, obklopuje horké mladé hvězdy. Mlhovina měří asi 40 světelných roků a nachází se na okraji obrovského mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného pouhých 1500 světelných roků ve stejném spirálním rameni naší Galaxie Mléčné dráhy jako Slunce. Spolu s prachovou modravou reflexní mlhovinou Poutavé mlhoviny NGC 1977 a další v horní části snímku však představují jen malý zlomek bohatství našeho galaktického okolí, v němž se tvoří hvězdy. V této dobře prozkoumané hvězdné porodnici astronomové také identifikovali něco, co se zdá být četnými zárodečnými slunečními soustavami.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Orion_Nebula
  2. APOD: 2015-03-26 Jarní Orion
  3. AstroBin.com: Abraham Jones: Orion and the Running Man
  4. AstroBin.com: Abraham Jones: Orion and the Running Man
  5. HubbleSite.org: THE ORION NEBULA'S TRAPEZIUM CLUSTER
  6. Wikipedia: Orion_molecular_cloud_complex
  7. APOD: 2023-02-02 Reflexe na 1970-tých mlhovinách
  8. NASA: Beyond Our Solar System
  9. ESAHubble.org: Proplyds in the Orion Nebula

Štítky: Mlhovina Orion, M42, Ngc1977, Running man


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »