Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medúza

Uznání a copyright: Martin Bradley Chesterfield Astronomical Society

Proplétaná a hadovitá vlákna zářícího plynu naznačují populární název této mlhoviny: Medúza. Medúza, též známá jako Abell 21, je stará planetární mlhovina asi 1500 světelných roků daleko souhvězdí Blíženců (Gemini). Stejně jako její mytologická jmenovkyně je i tato mlhovina spojována s dramatickou proměnou. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečné stadium vývoje Slunci podobných hvězd s nízkou hmotností, kdy se mění z červených obrů na horké bílé trpaslíky a při tomto procesu odhazují svoje vnější vrstvy. Záři mlhoviny pohání ultrafialové záření horké hvězdy. Transformující se hvězda v Medúze je ta slabá poblíž středu celkem jasného srpkovitého útvaru. V tomto hlubokém teleskopickém pohledu slabší filamenty zřetelně sahají níže a vpravo pod oblast jasného srpku. Rozměr mlhoviny Medúza se odhaduje na více než 4 světelné roky.

Seznam odkazů v popisu

  1. NOIRLab.edu: Medusa nebula, Abell 21
  2. Wikipedia: Medusa
  3. Wikipedia: Planetary_nebula
  4. UCSD.edu: Stellar Evolution I - Solar Type Stars
  5. Wikipedia: Red_giant
  6. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  7. NASA: Discoveries - Hubble’s Nebulae

Štítky: Abell 21, Medusa nebula, Planetární mlhovina


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ceres a M100

Průchod planetky Ceres kolem galaxie M100 ve dnech 27. a 28. března 2023.

Další informace »