Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medúza

Uznání a copyright: Martin Bradley Chesterfield Astronomical Society

Proplétaná a hadovitá vlákna zářícího plynu naznačují populární název této mlhoviny: Medúza. Medúza, též známá jako Abell 21, je stará planetární mlhovina asi 1500 světelných roků daleko souhvězdí Blíženců (Gemini). Stejně jako její mytologická jmenovkyně je i tato mlhovina spojována s dramatickou proměnou. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečné stadium vývoje Slunci podobných hvězd s nízkou hmotností, kdy se mění z červených obrů na horké bílé trpaslíky a při tomto procesu odhazují svoje vnější vrstvy. Záři mlhoviny pohání ultrafialové záření horké hvězdy. Transformující se hvězda v Medúze je ta slabá poblíž středu celkem jasného srpkovitého útvaru. V tomto hlubokém teleskopickém pohledu slabší filamenty zřetelně sahají níže a vpravo pod oblast jasného srpku. Rozměr mlhoviny Medúza se odhaduje na více než 4 světelné roky.

Seznam odkazů v popisu

  1. NOIRLab.edu: Medusa nebula, Abell 21
  2. Wikipedia: Medusa
  3. Wikipedia: Planetary_nebula
  4. UCSD.edu: Stellar Evolution I - Solar Type Stars
  5. Wikipedia: Red_giant
  6. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  7. NASA: Discoveries - Hubble’s Nebulae

Štítky: Abell 21, Medusa nebula, Planetární mlhovina


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »