Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Želvuška v mechu

Uznání a copyright: Nicole Ottawa & Oliver Meckes / Eye of Science / Science Source Images

Je to mimozemšťan? Pravděpodobně ne, ale ze všech živočichů na Zemi by želvuška mohla být nejlepším kandidátem. To proto, že želvušky jsou známé tím, že jsou schopné vydržet desítky let bez jídla a vody, přežít teploty od téměř absolutní nuly až vysoko nad teplotu varu vody, přežít tlak od téměř nulového až vysoký tlak na dnech oceánů a přežít přímé vystavení nebezpečnému záření. Dalekosáhlá schopnost přežití těchto extrémofil byla testována v roce 2011 mimo raketoplán na oběžné dráze. Želvušky jsou tak odolné částečně proto, že si dokáží opravit vlastní DNA a snížit obsah vody v těle na několik procent. Někteří z těchto miniaturních vodních medvídků se v roce 2011 téměř stali mimozemšťany, když měli být vypuštěni směrem k marťanskému měsíci Fobos, a znovu v roce 2021, kdy byli vypuštěni směrem k vlastnímu pozemskému měsíci, ale první start se nezdařil a v druhém případě ztroskotalo přistání. Želvušky jsou na většině území Země rozšířenější než lidé. Na snímku, což je barevně zvýrazněná elektronová mikrofotografie, se milimetrová želvuška plazí po mechu.

Vaše nebeské překvapení: Jaký snímek měl APOD na vaše narozeniny (po roce 1995)?Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Tardigrade
 2. Youtube.com: Tardigrades: Adorable Extremophiles
 3. Wikipedia: Absolute_zero
 4. Wikipedia: Seabed
 5. NASA: What is space radiation?
 6. APOD: 2009-08-30 Baktérie D. rad: Kandidáti na astronauty
 7. Blogspot.com: Tardigrades In Space (TARDIS)
 8. Youtube.com: First Animal to Survive in Space
 9. APOD: 2012-08-21 DNA: Molekula, která vás definuje
 10. Bigthink.com: Scientists finally figure out why the water bear is nearly indestructible
 11. APOD: 2012-10-28 Fobos: Odsouzený měsíc Marsu
 12. Wikipedia: Living_Interplanetary_Flight_Experiment
 13. Wikipedia: Beresheet
 14. Carleton.edu: Tardigrades (Water Bears)
 15. APOD: 2019-08-18 Člověk jako kosmická loď
 16. ScienceSource.com: Invincible Water Bears
 17. Wikipedia: Electron_micrograph
 18. Wikipedia: Moss

Štítky: Tardigrade, Záření, Extremophile


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »