Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V blízké spirální galaxii M101 byla objevena supernova

Uznání a copyright: Craig Stocks

Vybuchla nedaleká hvězda a lidstvo ji svými dalekohledy začíná sledovat. Supernovu označenou SN 2023ixf objevil japonský astronom Koichi Itagaki před třemi dny a následně ji lokalizoval na automatických snímcích z přehlídky ZTF (Zwicky Transient Facility) o dva dny dříve. SN 2023ixf se vyskytla ve fotogenické galaxii M101 Větrník, což vzhledem k její vzdálenosti pouhých 21 milionů světelných roků z ní činí nejbližší supernovu pozorovanou za posledních pět let, druhou nejbližší za posledních 10 let a druhou supernovou nalezenou v M101 za posledních 15 let. Rychlá následná pozorování již naznačují, že SN 2023ixf je supernou typu II, tedy explozí, která nastává poté, co hmotné hvězdě dojde jaderné palivo a zhroutí se. Snímek ukazuje domovskou spirální galaxii před dvěma dny se zvýrazněnou supernovou, zatímco snímek zobrazený po přiložení kurzoru ukazuje stejnou galaxii před měsícem. SN 2023ixf se pravděpodobně zjasní a zůstane dalekohledy viditelná ještě několik měsíců. Studium takto blízké a mladé supernovy typu II může přinést nové poznatky o hmotných hvězdách a jak vybuchují.
Oprava: V anglickém originálu byla poslední dvě písmena označení supernovy přehozena a později opravena. Upozornil Jan Kučera.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: SN_2023ixf
 2. SmallStepsToSpace.com: Amateur Koichi Itagaki Improves Supernova Research
 3. CalTech.edu: Zwicky Transient Facility: Systematically Exploring the Dynamic Universe
 4. Wikipedia: Pinwheel_Galaxy
 5. Wikipedia: Messier_82#2014_supernova
 6. APOD: 2011-08-26 Mladá supernova v blízké galaxii Větrník
 7. Wikipedia: Pinwheel_Galaxy#Supernovae_and_luminous_red_nova
 8. Wikipedia: Type_II_supernova
 9. NASA: What Is a Supernova?
 10. Wis-Tns.org: AstroNote 2023-119: LT Classification of SN 2023ixf as a Type II Supernova in M101
 11. SWIN.edu.au: Type II Supernova
 12. WP.com: Foto: Překvapená kočička :-)
 13. NASA: Stars

Štítky: M101, Supernova, Spirální galaxie


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »