Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon: Měsíc Pluta

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute, U.S. Naval Observatory

Tomuto prvotřídnímu pohledu ve vysokém rozlišení nahoře dominuje potemnělá a tajemná severní polární oblast známá jako Mordor Macula. Portrét největšího měsíce Pluta Charona pořídila sonda New Horizons okolo největšího přiblížení sondy 14. července 2015. Kombinovaná modrá, červená a infračervená data byla zpracována tak, aby se zvýraznily barvy a sledovaly změny vlastností povrchu Charonu s rozlišením přibližně 2,9 km. Úchvatný snímek k Plutu přivrácené Charonovy polokoule rovněž nabízí jasný pohled na zřejmě měsíc obepínající pás zlomů a kaňonů, který zřejmě odděluje hladké jižní pláně od rozmanitého severního terénu. Charon má průměr 1 214 kilometrů. To je asi 1/10 velikosti planety Země, ale neuvěřitelná 1/2 průměru samotného Pluta, což z něj činí největší přirozenou družici vzhledem k mateřskému tělesu ve Sluneční soustavě. Přesto se tento měsíc jeví na zrnitém, negativním, teleskopickém vloženém snímku vlevo nahoře jen jako malý hrbolek na Plutově kotoučku přibližně v pozici 1 hodiny. Pomocí tohoto pohledu James Christy a Robert Harrington z americké Námořní observatoře ve Flagstaffu v červnu 1978 Charona objevili.

Seznam odkazů v popisu

  1. SkyAndTelescope.com: PLUTO'S MOON CHARON RECEIVES FORMAL NAMES
  2. NASA: Pluto’s Big Moon Charon Reveals a Colorful and Violent History
  3. JHUapl.edu: New Horizons
  4. NASA: How Big Is Pluto? New Horizons Settles Decades-Long Debate
  5. NASA: Charon at 40: Four Decades of Discovery on Pluto’s Largest Moon

Štítky: Charon, Pluto, New horizons, Discovery


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »