Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon: Měsíc Pluta

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute, U.S. Naval Observatory

Tomuto prvotřídnímu pohledu ve vysokém rozlišení nahoře dominuje potemnělá a tajemná severní polární oblast známá jako Mordor Macula. Portrét největšího měsíce Pluta Charona pořídila sonda New Horizons okolo největšího přiblížení sondy 14. července 2015. Kombinovaná modrá, červená a infračervená data byla zpracována tak, aby se zvýraznily barvy a sledovaly změny vlastností povrchu Charonu s rozlišením přibližně 2,9 km. Úchvatný snímek k Plutu přivrácené Charonovy polokoule rovněž nabízí jasný pohled na zřejmě měsíc obepínající pás zlomů a kaňonů, který zřejmě odděluje hladké jižní pláně od rozmanitého severního terénu. Charon má průměr 1 214 kilometrů. To je asi 1/10 velikosti planety Země, ale neuvěřitelná 1/2 průměru samotného Pluta, což z něj činí největší přirozenou družici vzhledem k mateřskému tělesu ve Sluneční soustavě. Přesto se tento měsíc jeví na zrnitém, negativním, teleskopickém vloženém snímku vlevo nahoře jen jako malý hrbolek na Plutově kotoučku přibližně v pozici 1 hodiny. Pomocí tohoto pohledu James Christy a Robert Harrington z americké Námořní observatoře ve Flagstaffu v červnu 1978 Charona objevili.

Seznam odkazů v popisu

  1. SkyAndTelescope.com: PLUTO'S MOON CHARON RECEIVES FORMAL NAMES
  2. NASA: Pluto’s Big Moon Charon Reveals a Colorful and Violent History
  3. JHUapl.edu: New Horizons
  4. NASA: How Big Is Pluto? New Horizons Settles Decades-Long Debate
  5. NASA: Charon at 40: Four Decades of Discovery on Pluto’s Largest Moon

Štítky: Charon, Pluto, New horizons, Discovery


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »