Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Charon: Měsíc Pluta

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute, U.S. Naval Observatory

Tomuto prvotřídnímu pohledu ve vysokém rozlišení nahoře dominuje potemnělá a tajemná severní polární oblast známá jako Mordor Macula. Portrét největšího měsíce Pluta Charona pořídila sonda New Horizons okolo největšího přiblížení sondy 14. července 2015. Kombinovaná modrá, červená a infračervená data byla zpracována tak, aby se zvýraznily barvy a sledovaly změny vlastností povrchu Charonu s rozlišením přibližně 2,9 km. Úchvatný snímek k Plutu přivrácené Charonovy polokoule rovněž nabízí jasný pohled na zřejmě měsíc obepínající pás zlomů a kaňonů, který zřejmě odděluje hladké jižní pláně od rozmanitého severního terénu. Charon má průměr 1 214 kilometrů. To je asi 1/10 velikosti planety Země, ale neuvěřitelná 1/2 průměru samotného Pluta, což z něj činí největší přirozenou družici vzhledem k mateřskému tělesu ve Sluneční soustavě. Přesto se tento měsíc jeví na zrnitém, negativním, teleskopickém vloženém snímku vlevo nahoře jen jako malý hrbolek na Plutově kotoučku přibližně v pozici 1 hodiny. Pomocí tohoto pohledu James Christy a Robert Harrington z americké Námořní observatoře ve Flagstaffu v červnu 1978 Charona objevili.

Seznam odkazů v popisu

  1. SkyAndTelescope.com: PLUTO'S MOON CHARON RECEIVES FORMAL NAMES
  2. NASA: Pluto’s Big Moon Charon Reveals a Colorful and Violent History
  3. JHUapl.edu: New Horizons
  4. NASA: How Big Is Pluto? New Horizons Settles Decades-Long Debate
  5. NASA: Charon at 40: Four Decades of Discovery on Pluto’s Largest Moon

Štítky: Charon, Pluto, New horizons, Discovery


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »