Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vybarvuj vesmír

Uznání: Unknown, possibly C. Flammarion

Nebylo by zábavné vybarvit vesmír? Pokud si to myslíte, přijměte tuto slavnou astronomickou ilustraci jako předběžnou náhradu. Vy, vaši kamarádi a rodiče nebo děti si ji můžete vytisknout, nebo dokonce vybarvit digitálně. Při vybarvování vás možná bude zajímat, že i když se tato ilustrace za posledních 100 let objevila na mnoha místech tak její skutečný autor zůstává neznámý. Navíc toto dílo nemá žádné přijaté jméno, dokážete vymyslet nějaké dobré? Ilustrace, která se poprvé objevila v knize od Camille Flammariona v roce 1888, je často používána k ukázání, že současné představy lidstva jsou předurčeny k tomu, aby byly nahrazeny většími pravdami.

Seznam odkazů v popisu

 1. ThrilList.com: Foto: Kočka pod uchem psa :-)
 2. TheColor.com: Planets Online Coloring Pages
 3. HuffingtonPost.com: Coloring Isn't Just For Kids. It Can Actually Help Adults Combat Stress.
 4. NASA: EXPERIENCE Curiosity
 5. Wikipedia: Flammarion_engraving
 6. HistoryOfInformation.com: Flammarion's Historical Graphic Interpretation of Man's Quest for Knowledge of the Universe
 7. Youtube.com: A Universal Dream - Part 1
 8. Apod.com: APOD: Color the Universe (2023 Jun 04)
 9. Google.com: L'atmosphère By Camille Flammarion
 10. Bnf.fr: L'ATMOSPHÈRE
 11. Wikipedia: Camille_Flammarion
 12. Wikimedia: Category:Flammarion Woodcut
 13. Facebook: Emil J. Rosko: Flammarion engraving
 14. APOD: 2001-01-01 Milenium, které bude definovat Vesmír

Štítky: Vesmír, Illustration, Discovery


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »