Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří galaxie v Pávu

Uznání a copyright: Mike Selby, Observatorio El Sauce

Více než 500 000 světelných roků velká, skutečně obrovská spirální galaxie s příčkou NGC 6872 (vpravo nahoře) je nejméně pětkrát větší než naše už tak dost velká Mléčná dráha. Vzhled této obří galaxie s pokřivenými a protaženými spirálními rameny připomíná vznešená křídla obřího ptáka. Má populární název galaxie Kondor. Nachází se asi 200 milionů světelných roků daleko v jižním souhvězdí Páva (Pavo). Zborcení spirálních ramen, proplétaných oblastmi tvorby hvězd, způsobily gravitační interakce NGC 6872 s nedalekou menší galaxií IC 4970, která je vidět těsně nad jádrem obří galaxie. Vlevo dole pod stoupající galaxií Kondor je obří eliptická galaxie NGC 6876, která dominuje Kupě galaxií v Pávu.
Oprava: Na chybu v překladu první věty upozornil Jan Kučera.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Stars and gas in the very large interacting galaxy NGC 6872
  2. ESO.org: Giant interacting galaxies NGC 6872/IC 4970
  3. APOD: 2011-04-03 Obří galaxie NGC 6872
  4. Harvard.edu: A Multiwavelength View of Star Formation in Interacting Galaxies in the Pavo Group
  5. Harvard.edu: Chandra: NGC 6872: Galaxy Collision Switches on Black Hole
  6. AstroExplorer.org: A MULTIWAVELENGTH VIEW OF STAR FORMATION IN INTERACTING GALAXIES IN THE PAVO GROUP
  7. AstroExplorer.org: A MULTIWAVELENGTH VIEW OF STAR FORMATION IN INTERACTING GALAXIES IN THE PAVO GROUP

Štítky: Ic4970, Ngc6872, Ngc6876, Kupa galaxií v Pávu


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce J+V  11.6. 2026

odeznívající konjunkce jupiteru a venuše která probíhala 9 a 10 června zkusil sem nyní s polluxem a castorem

Další informace »