Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Stickney

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Kráter Stickney, největší kráter na marsovském měsíci Phobos, je pojmenován po Chloe Angeline Stickney Hallové, matematičce a manželce astronoma Asapha Halla. Asaph Hall objevil oba měsíce Rudé planety v roce 1877. Kráter Stickney má průměr přes 9 kilometrů, takže je téměř o polovinu větší než samotný Phobos a je tak velký, že impakt, kterým vznikl tento malý měsíček téměř rozbil. Tento zpracovaný barevný snímek kráteru Stickney a okolí pořídila kamera HiRISE na palubě sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), když v březnu 2008 prolétala asi šest tisíc kilometrů daleko od Fobosu. Přestože gravitace na povrchu planetce podobného Fobosu je menší než 1/1000 gravitace Země, tak pruhy naznačují, že se průběhu času po stěnách kráteru sesunul materiál. Světle namodralé oblasti poblíž okraje kráteru by mohly naznačovat relativně čerstvě odkrytý povrch. Původ podivných rýh podél povrchu je záhadný, ale může souviset s nárazem, který tento kráter vytvořil.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Angeline_Stickney
  2. Archive.org: An astronomer's wife; the biography of Angeline Hall
  3. APOD: 2003-10-24 Marsovy měsíce
  4. Arizona.edu: Phobos Imaged by HiRISE
  5. APOD: 2017-07-21 Fobos: Měsíček u Marsu
  6. NASA: Phobos
  7. APOD: 2004-11-20 Stereo Fobos
  8. Harvard.edu: Excavating Stickney crater at Phobos

Štítky: Phobos, Mars, Asaph hall, Chloe angeline stickney


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »