Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Stickney

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Kráter Stickney, největší kráter na marsovském měsíci Phobos, je pojmenován po Chloe Angeline Stickney Hallové, matematičce a manželce astronoma Asapha Halla. Asaph Hall objevil oba měsíce Rudé planety v roce 1877. Kráter Stickney má průměr přes 9 kilometrů, takže je téměř o polovinu větší než samotný Phobos a je tak velký, že impakt, kterým vznikl tento malý měsíček téměř rozbil. Tento zpracovaný barevný snímek kráteru Stickney a okolí pořídila kamera HiRISE na palubě sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), když v březnu 2008 prolétala asi šest tisíc kilometrů daleko od Fobosu. Přestože gravitace na povrchu planetce podobného Fobosu je menší než 1/1000 gravitace Země, tak pruhy naznačují, že se průběhu času po stěnách kráteru sesunul materiál. Světle namodralé oblasti poblíž okraje kráteru by mohly naznačovat relativně čerstvě odkrytý povrch. Původ podivných rýh podél povrchu je záhadný, ale může souviset s nárazem, který tento kráter vytvořil.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Angeline_Stickney
  2. Archive.org: An astronomer's wife; the biography of Angeline Hall
  3. APOD: 2003-10-24 Marsovy měsíce
  4. Arizona.edu: Phobos Imaged by HiRISE
  5. APOD: 2017-07-21 Fobos: Měsíček u Marsu
  6. NASA: Phobos
  7. APOD: 2004-11-20 Stereo Fobos
  8. Harvard.edu: Excavating Stickney crater at Phobos

Štítky: Phobos, Mars, Asaph hall, Chloe angeline stickney


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »