Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marsovy měsíce

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Letošní rekordní přiblížení Marsu hodně lidí inspirovalo k pozorování rudé planety dalekohledem. Zatímco Mars byl tak jasný, že bylo sotva možné si jej nevšimnout, tak spatření obou maličkých měsíců je stále dobrou zkouškou pro pozorovatele s přístroji středních rozměrů. Marsovy měsíce objevil v srpnu roku 1877 Asaph Hall z observatoře amerického námořnictva pomocí velkého 26 palcového (66 cm) refraktoru Alvana Clarka. Na tomto digitálním kompozitním snímku pořízeném letošního 22. srpna je proti záři planety vidět k ní bližší měsíc Fobos a vzdálenější měsíc Deimos. Obrázek se skládá z dlouhé expozice, která zachytila oba slabé měsíce o rozměru města včetně přeexponovaného disku planety, a z dobře exponovaného snímku rudé planety, který ukazuje na povrchu tmavé vzory a bílou polární čepičku. Obrázky pořídil astronom Johannes Schedler pomocí 11 palcového (28 cm) Schmidt-Cassegrainova dalekohledu na své observatoři v jihovýchodním Rakousku.

Štítky: Mars, Phobos, Deimos, Mouse over


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »