Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpnové úplňky

Uznání a copyright: Gianni Tumino

1. srpna vycházel Měsíc v úplňku při západu Slunce a blízko perigea, nejbližšího bodu na své téměř měsíc trvající dráze. Jeho nadprůměrně jasný měsíční kotouč byl zachycen v této dramatické sekvenci východu Měsíce nad hustou oblačností u východního obzoru z Ragusy na Sicílii. Osvětloval noční oblohu kolem planety Země a byl druhým superúplňkem roku 2023. Přesto opět v další srpnové noci opět v blízkosti perigea zazáří třetí superúplněk roku 2023. Tento druhý srpnový úplněk vyjde v době, kdy Slunce zapadá a někteří lidé ho označují jako modrý úplněk, přestože rozptýlené sluneční světlo dodává měsíčnímu disku načervenalý odstín. Modrý úplněk jako druhý úplněk v měsíci se vyskytuje pouze jednou za dva až tři roky, protože lunární fáze trvají 29,5 dne, tedy téměř kalendářní měsíc, než projdou celým cyklem. Dnešní srpnový modrý úplněk nastane vedle jasné planety Saturn.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: DIY: The Moon's Orbit
  2. EarthSky.org: What is a supermoon? And when, in 2023?
  3. NASA: The Next Full Moon is a Supermoon; the Sturgeon Moon
  4. EarthSky.org: We’ll Have A Blue Moon This Weekend
  5. EarthSky.org: Full Blue Moon near Saturn: It’s a supermoon on August 30-31

Štítky: Perigeum Měsíce, Úplněk, Blue moon


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »