Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvětšené měsíční hory při prstencovém zatmění

Uznání a copyright: Wang Letian (Eyes at Night)

Co jsou ty tmavé pruhy na tomto složeném snímku zatmění Slunce? Jsou to obrácené stíny hor na okraji Měsíce. Na prostředním snímku, pořízeném z Xiamenu v Číně, je střed Měsíce přímo před středem Slunce. Měsíc byl však příliš daleko od Země, než aby mohl celé Slunce úplně zakrýt. Světlo, které proudí kolem okrajů Měsíce, tvoří takzvaný ohnivý prstenec. Snímky na obou koncích sekvence ukazují sluneční světlo, které proudí měsíčními údolími. Jak se Měsíc posouval dále před Slunce, zleva doprava, mohly slunečnímu světlu bránit pouze vyšší vrcholy na obvodu Měsíce. Proto jsou ty tmavé pruhy promítnuté, zkreslené, obrácené a zvětšené stíny hor na okraji Měsíce. Jasné oblasti se nazývají Bailyho perly. Toto prstencové zatmění Slunce v roce 2020 mohli pozorovat pouze lidé v úzkém pásu na východní polokouli Země. Příští měsíc v úzkém pásu protínajícím Severní i Jižní Ameriku nastane další prstencové zatmění Slunce. A v dubnu příštího roku bude v celé Severní Americe vidět úplné zatmění Slunce.

Otevřená věda: Prohlédněte si více než 3000 souborů v Astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: Xiamen,China IN 4K | Time lapse
  2. Wikipedia: China
  3. NASA: Earth's Moon
  4. AAS.org: Total-Annular-TQ.jpg
  5. NASA: Earth
  6. APOD: 2020-06-15 Východ prstencového zatmění Slunce
  7. APOD: 2017-03-01 Zatmění Slunce s ohnivým prstencem perel
  8. PinImg.com: Foto: Čumák zvětšený sklenicí vody :-)
  9. APOD: 2018-05-07 Neobvyklý balvan na Tychonově vrcholu
  10. Wikipedia: Baily's beads
  11. Wikipedia: Eastern_Hemisphere
  12. Wikipedia: Americas
  13. TimeAndDate.com: Solar and Lunar Eclipses Worldwide – Next 10 Years
  14. APOD: 2017-09-12 Experiencing a Total Solar Eclipse

Štítky: Měsíc, Ring of Fire, Annular eclipse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »