Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvětšené měsíční hory při prstencovém zatmění

Uznání a copyright: Wang Letian (Eyes at Night)

Co jsou ty tmavé pruhy na tomto složeném snímku zatmění Slunce? Jsou to obrácené stíny hor na okraji Měsíce. Na prostředním snímku, pořízeném z Xiamenu v Číně, je střed Měsíce přímo před středem Slunce. Měsíc byl však příliš daleko od Země, než aby mohl celé Slunce úplně zakrýt. Světlo, které proudí kolem okrajů Měsíce, tvoří takzvaný ohnivý prstenec. Snímky na obou koncích sekvence ukazují sluneční světlo, které proudí měsíčními údolími. Jak se Měsíc posouval dále před Slunce, zleva doprava, mohly slunečnímu světlu bránit pouze vyšší vrcholy na obvodu Měsíce. Proto jsou ty tmavé pruhy promítnuté, zkreslené, obrácené a zvětšené stíny hor na okraji Měsíce. Jasné oblasti se nazývají Bailyho perly. Toto prstencové zatmění Slunce v roce 2020 mohli pozorovat pouze lidé v úzkém pásu na východní polokouli Země. Příští měsíc v úzkém pásu protínajícím Severní i Jižní Ameriku nastane další prstencové zatmění Slunce. A v dubnu příštího roku bude v celé Severní Americe vidět úplné zatmění Slunce.

Otevřená věda: Prohlédněte si více než 3000 souborů v Astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Youtube.com: Xiamen,China IN 4K | Time lapse
  2. Wikipedia: China
  3. NASA: Earth's Moon
  4. AAS.org: Total-Annular-TQ.jpg
  5. NASA: Earth
  6. APOD: 2020-06-15 Východ prstencového zatmění Slunce
  7. APOD: 2017-03-01 Zatmění Slunce s ohnivým prstencem perel
  8. PinImg.com: Foto: Čumák zvětšený sklenicí vody :-)
  9. APOD: 2018-05-07 Neobvyklý balvan na Tychonově vrcholu
  10. Wikipedia: Baily's beads
  11. Wikipedia: Eastern_Hemisphere
  12. Wikipedia: Americas
  13. TimeAndDate.com: Solar and Lunar Eclipses Worldwide – Next 10 Years
  14. APOD: 2017-09-12 Experiencing a Total Solar Eclipse

Štítky: Měsíc, Ring of Fire, Annular eclipse


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »