Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dotknutí Bennu

Uznání: OSIRIS-REx, University of Arizona, NASA, Goddard Scientific Visualization Studio

Po opatrném přibližování sondy OSIRIS-REx 20.října 2020 k povrchu malé, balvany poseté blízkozemní planetky 101955 Bennu se její rameno natáhlo a dotklo se jí. Vzorkovací hlavice TAGSAM o šířce 30 centimetrů při odebírání vzorku označovaném TAG (Touch-And-Go) na tomto detailním záběru zaznamenaném kamerou SamCam sondy zřejmě rozdrtí některé kameny. Snímek byl pořízen těsně po kontaktu s povrchem ve vzdálenosti asi 321 milionů kilometrů od planety Země. O sekundu později sonda vystřelila z láhve plynný dusík, který měl do vzorkovací hlavice vehnat značné množství regolitu z Bennu a odebrat volný povrchový materiál. A nyní, téměř o tři roky později, v neděli 24. září, má tento vzorek planetky Bennu přistát na planetě Zemi. Kapsle se vzorkem bude vysazena ze sondy OSIRIS-Rex při blízkém průletu kolem Země. Dvacet minut po vysazení sonda zapálí své trysky, aby se odklonila kolem Země a pokračovala k orbitě blízkozemní planetky 99942 Apophis.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-10-12 Sestup k planetce Bennu
  2. Youtu.be: OSIRIS-REx Touches Asteroid Bennu
  3. NASA: OSIRIS-REx TAGs Surface of Asteroid Bennu
  4. APOD: 2020-09-16 Planetka Bennu vyvrhla štěrk
  5. APOD: E_tag_aftermath.gif
  6. NASA: NASA Completes Last OSIRIS-REx Test Before Asteroid Sample Delivery
  7. NASA: Here’s How Sept. 24 Asteroid Sample Delivery Will Work
  8. NASA: Apophis

Štítky: Bennu, OSIRIS-REx, Asteroid, Sample return


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »