Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dotknutí Bennu

Uznání: OSIRIS-REx, University of Arizona, NASA, Goddard Scientific Visualization Studio

Po opatrném přibližování sondy OSIRIS-REx 20.října 2020 k povrchu malé, balvany poseté blízkozemní planetky 101955 Bennu se její rameno natáhlo a dotklo se jí. Vzorkovací hlavice TAGSAM o šířce 30 centimetrů při odebírání vzorku označovaném TAG (Touch-And-Go) na tomto detailním záběru zaznamenaném kamerou SamCam sondy zřejmě rozdrtí některé kameny. Snímek byl pořízen těsně po kontaktu s povrchem ve vzdálenosti asi 321 milionů kilometrů od planety Země. O sekundu později sonda vystřelila z láhve plynný dusík, který měl do vzorkovací hlavice vehnat značné množství regolitu z Bennu a odebrat volný povrchový materiál. A nyní, téměř o tři roky později, v neděli 24. září, má tento vzorek planetky Bennu přistát na planetě Zemi. Kapsle se vzorkem bude vysazena ze sondy OSIRIS-Rex při blízkém průletu kolem Země. Dvacet minut po vysazení sonda zapálí své trysky, aby se odklonila kolem Země a pokračovala k orbitě blízkozemní planetky 99942 Apophis.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2020-10-12 Sestup k planetce Bennu
  2. Youtu.be: OSIRIS-REx Touches Asteroid Bennu
  3. NASA: OSIRIS-REx TAGs Surface of Asteroid Bennu
  4. APOD: 2020-09-16 Planetka Bennu vyvrhla štěrk
  5. APOD: E_tag_aftermath.gif
  6. NASA: NASA Completes Last OSIRIS-REx Test Before Asteroid Sample Delivery
  7. NASA: Here’s How Sept. 24 Asteroid Sample Delivery Will Work
  8. NASA: Apophis

Štítky: Bennu, OSIRIS-REx, Asteroid, Sample return


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »