Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nynější a budoucí hvězdy Andromedy

Uznání: NASA, NSF, NOAJ, Hubble, Subaru, Mayall, DSS, Spitzer; Processing & Copyright: Robert Gendler & Russell Croman

Tento obrázek Andromedy ukazuje nejen to, kde se hvězdy nacházejí nyní, ale i to, kde se budou nacházet. Velká, krásná Galaxie v Andromedě, M31, je spirální galaxie vzdálená pouhých 2,5 milionu světelných roků. Tento zajímavý kompozitní pohled na Andromedu vznikl kombinací obrazových dat z kosmických a pozemních observatoří a to na vlnových délkách uvnitř i vně normálně viditelného světla. Viditelné světlo ukazuje, kde se hvězdy v M31 nyní nacházejí zvýrazněním bílými a modrými odstíny zobrazené dalekohledy Hubble, Subaru a Mayall. V infračerveném světle je vidět, kde v M31 v brzké budoucnosti vzniknou hvězdy, zvýrazněném oranžovými odstíny a zobrazené Spitzerovým kosmickým dalekohledem NASA. Infračervené světlo sleduje obrovské pásy prachu zahřáté hvězdami, které se táhnou podél spirálních ramen Andromedy. Tento prach je stopou obrovského množství mezihvězdného plynu v galaxii, suroviny pro budoucí tvorbu hvězd. Tady budou nejspíš v průběhu následujících zhruba sta milionů let vznikat nové hvězdy. To je mnohem dříve, než se Andromeda přibližně za 5 miliard let spojí s naší Galaxií Mléčné dráhou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
  2. Wikipedia: Spiral_galaxy
  3. NASA: What Is a Light-Year?
  4. RobGendlerAstropics.com: M31-Spitzer-New-Mouseover-M
  5. NASA: Visible Light
  6. NASA: About The Hubble Space Telescope
  7. SubaruTelescope.org: About the Subaru Telescope
  8. Wikipedia: Nicholas_U._Mayall_Telescope
  9. NASA: Infrared Waves
  10. CalTech.edu: Spitzer Space Telescope - Mission Overview
  11. APOD: 2021-11-17 NGC 3314: Když se galaxie překrývají
  12. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
  13. NASA: Stars
  14. APOD: 2012-06-04 Osud Mléčné dráhy: Srážka s Andromedou
  15. NASA: The Milky Way Galaxy

Štítky: M31, Infračervený, Star-formation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »