Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nynější a budoucí hvězdy Andromedy

Uznání: NASA, NSF, NOAJ, Hubble, Subaru, Mayall, DSS, Spitzer; Processing & Copyright: Robert Gendler & Russell Croman

Tento obrázek Andromedy ukazuje nejen to, kde se hvězdy nacházejí nyní, ale i to, kde se budou nacházet. Velká, krásná Galaxie v Andromedě, M31, je spirální galaxie vzdálená pouhých 2,5 milionu světelných roků. Tento zajímavý kompozitní pohled na Andromedu vznikl kombinací obrazových dat z kosmických a pozemních observatoří a to na vlnových délkách uvnitř i vně normálně viditelného světla. Viditelné světlo ukazuje, kde se hvězdy v M31 nyní nacházejí zvýrazněním bílými a modrými odstíny zobrazené dalekohledy Hubble, Subaru a Mayall. V infračerveném světle je vidět, kde v M31 v brzké budoucnosti vzniknou hvězdy, zvýrazněném oranžovými odstíny a zobrazené Spitzerovým kosmickým dalekohledem NASA. Infračervené světlo sleduje obrovské pásy prachu zahřáté hvězdami, které se táhnou podél spirálních ramen Andromedy. Tento prach je stopou obrovského množství mezihvězdného plynu v galaxii, suroviny pro budoucí tvorbu hvězd. Tady budou nejspíš v průběhu následujících zhruba sta milionů let vznikat nové hvězdy. To je mnohem dříve, než se Andromeda přibližně za 5 miliard let spojí s naší Galaxií Mléčné dráhou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Andromeda_Galaxy
  2. Wikipedia: Spiral_galaxy
  3. NASA: What Is a Light-Year?
  4. RobGendlerAstropics.com: M31-Spitzer-New-Mouseover-M
  5. NASA: Visible Light
  6. NASA: About The Hubble Space Telescope
  7. SubaruTelescope.org: About the Subaru Telescope
  8. Wikipedia: Nicholas_U._Mayall_Telescope
  9. NASA: Infrared Waves
  10. CalTech.edu: Spitzer Space Telescope - Mission Overview
  11. APOD: 2021-11-17 NGC 3314: Když se galaxie překrývají
  12. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
  13. NASA: Stars
  14. APOD: 2012-06-04 Osud Mléčné dráhy: Srážka s Andromedou
  15. NASA: The Milky Way Galaxy

Štítky: M31, Infračervený, Star-formation


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »