Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionidy v Býku

Uznání a copyright: David Cortner

Halleyova kometa (1P/Halley) je první známá periodická kometa v historii a do vnitřní sluneční soustavy se vrací přibližně každých 76 let. Tato slavná kometa byla naposledy vidět pouhým okem v roce 1986. Ovšem dvakrát do roka můžeme na obloze planety Země pozorovat dva každoroční meteorické roje, Eta Aquaridy v květnu a Orionidy v říjnu, což jsou prachové trosky Halleyovy komety. Beze spěchu pořízená série expozic během časných ranních hodin 23. října zachytila na hvězdném pozadí molekulárního oblaku v Býku tyto dva jasné meteory, vypařující zlomky Halleyovy komety. Do atmosféry dopadají rychlostí asi 66 kilometrů za sekundu a jejich zelenkavé pruhy směřují zpět do radiantu roje severně od jasné hvězdy Betelgeuze v Orionu vlevo dole už mimo okraje snímku. Prašnou nebeskou scénu vpravo ukotvuje známá hvězdokupa Plejády.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 1P/Halley
  2. NASA: Eta Aquarids
  3. NASA: Orionids
  4. DavidCortner.com: Fragments of Halley's Comet
  5. PopAstro.com: Meteor Spectroscopy
  6. APOD: 2022-10-28 Sedm let Halleyova prachu
  7. APOD: 2023-01-05 Messier 45: Dcery Atlase a Pleione

Štítky: 1P/Halley, Kometa, Meteorický roj, Orionids


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »