Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Mléčné dráhy

Uznání a copyright: José Rodrigues

Za chilskou observatoří na vrcholu hory La Silla na hlubokém snímku noční oblohy vychází jádro Mléčné dráhy. Střed naší domovské galaxie je vidět v souhvězdí Střelce (Sagitarius) a zleva ho lemuje dalekohled Evropské jižní observatoře NTT (New Technology Telescope), který je průkopníkem využívání aktivní optiky k přesnému řízení tvaru zrcadel velkých dalekohledů. Napravo stojí 3,6metrový dalekohled ESO, který je domovem spektrografů HARPS a NIRPS pro lov exoplanet. Mezi nimi je centrální výduť Galaxie vyplněná neprůhlednými oblaky mezihvězdného prachu, jasnými hvězdami, hvězdokupami a mlhovinami. Poblíž středu se nachází výrazná emise načervenalého vodíku z hvězdotvorné mlhoviny Laguna, neboli M8. Mlhovina M20 Trifid těsně vlevo pod kosmickou Lagunou zase kombinuje modré světlo prachové reflexní mlhoviny s načervenalou emisí. Obě mlhoviny jsou oblíbenými zastávkami na teleskopických toulkách centrem Galaxie. Složený snímek se skládá z jednotlivých expozic země a oblohy pořízených v dubnu 2023, přičemž všechny snímky byly postupně pořízeny se stejným vybavením a zarámováním.

Seznam odkazů v popisu

  1. ESO.org: La Silla Observatory - ESO's first observatory
  2. APOD: 2020-03-26 Stanice Andromeda
  3. WebbTelescope.org: What Is the Center of Our Galaxy Like?
  4. ESO.org: HARPS - High Accuracy Radial velocity Planet Searcher
  5. ESO.org: NIRPS - Near Infra Red Planet Searcher
  6. APOD: 2021-10-01 Centrální Mléčná dráha od Laguny k Dýmce
  7. SEDS.org: Charles Messier's Catalog of Nebulae and Star Clusters
  8. APOD: 2015-08-10 Sagittarius Triplet
  9. JoseRodrigues.space: La Silla - Pictures and sketches from my HARPS/NIRPS observation in La Silla. Between the 14th and 28th of April 2023.

Štítky: Mléčná dráha, La Silla, Galaktický střed


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »