Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad starobylou Pekingskou observatoří

Uznání a copyright: Jeff Dai (TWAN)

Tuto observatoř v čínském Pekingu můžete navštívit metrem, ale nenajdete tam žádný dalekohled. Astronomové na místě starobylé Pekingské observatoře už od 15. století stavěli přístroje, které jim umožňovaly přesně měřit a sledovat polohy hvězd a planet pouhým okem. Některé z velkých, zdobených astronomických přístrojů stále stojí. Přístroji se dá pozorovat dokonce ještě dnes, ale nyní jsou na pozadí světel města vidět jen ty nejjasnější objekty na nebi. V této časové řadě expozic z kamery na stativu ladných oblouků stop hvězd má ve skutečnosti nejjasnější stopu Měsíc. Jeho široký oblouk je vidět za mosaznou armilární sférou starobylé observatoře. Porovnejte tento snímek ze starobylé pekingské observatoře ze září 2023 se snímkem pořízeným v roce 1895.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Beijing’s Ancient Observatory
  2. Bjp.org.cn: Beijing Ancient Observatory - History of the Observatory
  3. NASA: Skywatching
  4. Bjp.org.cn: Beijing Ancient Observatory - Astronomical instruments
  5. APOD: 2011-07-16 Hvězdnatá noc nad Dubajem
  6. Wikipedia: Armillary_sphere
  7. APOD: 1998-05-06 Beijing Ancient Observatory

Štítky: Beijing, Startrails, Starobylá observatoř


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »