Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce za vulkán Teide

Uznání a copyright videa: Daniel López (El Cielo de Canarias); Music: Piano della Moon (Dan Silva)

Tito lidé nejsou v nebezpečí. To, co se snáší dolů zleva, je jen vzdálený Měsíc. Luna se zde jeví tak velká, protože je fotografována teleskopickým objektivem. To, co se pohybuje, je většinou Země, jejíž rotace způsobuje, že Měsíc pomalu mizí za horou Teide, sopkou na Kanárských ostrovech u severozápadního pobřeží Afriky. Lidé na snímku jsou 16 kilometrů daleko a mnozí z nich stojí čelem ke kameře, protože sledují východ Slunce za fotografem. Není náhoda, že úplněk vychází právě tehdy, kdy zapadá Slunce, protože Slunce je vždy na opačné straně oblohy než úplněk. Toto video bylo natočeno v roce 2018 při mléčném úplňku. Video není časosběrné, takhle rychle skutečně Měsíc zapadal.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Luna_(goddess)
  2. APOD: Telescope_Teide.jpg
  3. NASA: Earth
  4. NASA: The Moon
  5. Wikipedia: Teide
  6. Wikipedia: Canary_Islands
  7. Wikipedia: Africa
  8. APOD: teide_volcan_video.jpg
  9. NASA: Our Sun: Facts
  10. AtWorkAndBored.com: Foto: kočka s dlouhým krkem :-)
  11. APOD: 2021-10-10 Siluety v úplňku
  12. APOD: 2022-03-20 Malebný západ Slunce při rovnodennosti
  13. Vimeo.com: Earth movement. Moon over the Teide volcano
  14. CSMonitor.com: What is a 'milk moon' anyway?
  15. APOD: 2017-08-20 Zrychlené video: Úplné zatmění Slunce
  16. APOD: 2016-02-01 Najděte člověka na Měsíci

Štítky: Video, Moonset, Úplněk


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn 5,8,2026.Newton150/750 asi224 projekční nástavec a 18mm okulár.7000snímků složeno na 1500.

Další informace »