Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet letadla přes srpek Měsíce

Uznání a copyright: Juned Patel

Ne, Měsíc není luk a ne, nevystřelil letadlo jako šíp. To, co je na obrázku, je jen náhodná superpozice. Kondenzační stopa letadla by za normálních okolností vypadala bílá, ale velký objem vzduchu směrem k vycházejícímu Slunci přednostně odrážel modré světlo, čímž nejenže zmodrala obloha, ale odražená stopa získala jasný červený odstín. Daleko, daleko za letadlem, se mírně načervenalý jeví také srpek Měsíce. Uvedený snímek pořízený počátkem minulého měsíce z Boltonu ve Velké Británii byl pořízen tak brzy po východu Slunce, že sluneční světlo osvětlovalo letadlo zespodu, stejně jako jeho kondenzační stopu. Během několika minut bohužel improvizované představení na obloze skončilo. Letadlo se vzdálilo z dohledu. Měsíc nadále stoupal, ale přes rozjasňující se oblohu byl stále hůře vidět. A kondenzační stopa se postupně rozptýlila.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: On the Trail of Contrails
  2. NASA: Why Is the Sky Blue?
  3. APOD: 2005-07-11 Východ Slunce nad Kilimanjarem
  4. NASA: Astronomy Picture of the Day Search Results for "airplane"
  5. NASA: What Are the Moon’s Phases?
  6. Wikipedia: Bolton
  7. Wikipedia: United_Kingdom
  8. Nyt.com: Foto: 17grumpycat-1-videoSixteenByNine3000.jpg :-)
  9. NASA: Earth's Moon
  10. APOD: 2004-10-13 Změť kondenzačních stop nad státem Georgia

Štítky: Luk a šíp, Crescent moon, Airplane


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »