Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion a Oceán bouří

Uznání: NASA, Artemis 1

Tento pohled zachytila 5. prosince 2022 kamera na palubě kosmické lodi Orion bez posádky, když se blížila ke zpátečnímu průletu kolem Měsíce. Za jedním z rozevřených panelů slunečních baterií Orionu leží tmavý, hladký terén podél západního okraje Oceánu bouří (Oceanus Procellarum). Oceán bouří (Oceanus Procellarum) je největší z lávou zalitých měsíčních moří a vyniká na přivrácené straně Měsíce. Levou stranou tohoto snímku probíhá měsíční terminátor, linie stínu mezi měsíčním dnem a nocí. Nahoře uprostřed je kráter Marius o průměru 41 kilometrů a na kraji vpravo od panelu slunečních baterií vykukuje paprsek kráteru Kepler. Keplerovy jasné paprsky se táhnou na sever a na západ a dosahují až ke kráteru Marius s tmavým dnem. Kosmická loď Orion se vrátila domů 11. prosince 2022. Historická mise Artemis 1 skončila úspěšným dopadem Orionu do vodou naplněného Tichého oceánu na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: NASA Johnson: Orion Approaches Moon for Return Powered Flyby
  2. APOD: 2022-01-28 Východní moře na západě Měsíce
  3. EarthSky.org: What is the moon’s Ocean of Storms?
  4. Wikipedia: Lunar_mare
  5. Wikipedia: Marius_(crater)
  6. Wikipedia: Kepler_(lunar_crater)
  7. Wikipedia: Marius_(kráter)
  8. NASA: Artemis I – Flight Day 26: Orion splashes down, concluding historic Artemis I mission
  9. NASA: Apollo 17 Astronauts Capture Iconic Blue Marble 50 Years Ago

Štítky: Orion, Oceanus procellarum, Marius, Kepler


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »