Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a Mléčná dráha nad Norskem

Uznání a copyright: Giulio Cobianchi

Co jsou ty dva obří oblouky na obloze? Vlevo je možná ten známější, centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Zdá se, že tento velký disk hvězd a mlhovin zde obepíná velkou část jižní oblohy. Pod hvězdným obloukem je vidět rezavě oranžová planeta Mars a protáhlá Galaxie v Andromedě. Ale tato chladná arktická noc toho měla víc! Na několik minut se během studené arktické noci objevil na obloze druhý obří oblouk, který byl sám o sobě dvojitý a obepínal část severní oblohy: polární záře. Polární záře jsou mnohem blíže než hvězdy, protože jsou tvořeny zářícím vzduchem vysoko v zemské atmosféře. Mimo zelený oblouk polární záře je vidět skupina hvězd známá jako Velký vůz. Tato digitální kompozice z 20 snímků byla pořízena v polovině listopadu 2022 nad Lofotskými ostrovy v Norsku.

Ohlédnutí za rokem 2023 podle APODu: Přednáška RJN pro Night Sky Network.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Milky Way Galaxy
  2. APOD: 1997-08-04 A Rusty Sunset on Mars
  3. NASA: Mars
  4. APOD: 2015-08-30 M31: Galaxie v Andromedě
  5. Twimg.com: Foto: Kočičky v dece :-)
  6. APOD: 2020-05-31 Polární záře nad Švédskem
  7. NASA: What Is an Aurora?
  8. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  9. APOD: 2019-03-22 Symfonie severní zimní oblohy
  10. APOD: 2021-01-12 Historické brazilské souhvězdí
  11. Wikipedia: Big_Dipper
  12. Instagram.com: giulio_cobianchi_photo: ...A double arc from one of the Lofoten Islands’ most famous beaches, Uttakleiv, right in front of the famous dragon’s eye.
  13. Youtu.be: Beautiful Lofoten (Norway / Arctic Circle) AERIAL DRONE 4K VIDEO
  14. Wikipedia: Norway

Štítky: Norway, Polární záře, Mléčná dráha


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS míjí Jupiter

ISS těsné míjela Jupiter. Fotografováno v Praze poblíž Palackého mostu a výsledná fotografie byla složena ze čtyř snímků. Obloha byla lehce zamlžená.

Další informace »