Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční minimum versus sluneční maximum

Uznání videa: NASA, SDO, SVS

Povrch našeho Slunce se neustále mění. V některých letech je klidný, je na něm relativně málo slunečních skvrn a aktivních oblastí. Jiné roky je bouřlivý, vykazuje mnoho slunečních skvrn a často vrhá koronální hmotu (CME) a vzplanutí. V reakci na magnetismus povrch našeho Slunce prochází každých 11 let obdobími relativního klidu, nazývaného sluneční minimum, a relativního neklidu, nazývaného sluneční maximum. Na videu je vlevo zobrazen měsíc ke konci roku 2019, kdy se Slunce nacházelo poblíž slunečního minima, zatímco vpravo měsíc v roce 2014, kdy se nacházelo poblíž slunečního maxima. Video pořídila observatoř NASA SDO (Solar Dynamic Observatory) v dalekém ultrafialovém světle. Naše Slunce se opět přibližuje k slunečnímu maximu v roce 2025, ale již nyní jeho povrch vykazuje překvapivě vysokou aktivitu.

Webinář Night Sky Network: Editor APODu představí nejlepší vesmírné snímky roku 2023.

Štítky: Slunce, Sluneční maximum, Sluneční skvrny


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »