Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpětný zážeh Falconu Heavy

Uznání a copyright: Dennis Huff

Noční start rakety Falcon Heavy z Kennedyho kosmického střediska na Floridě 28. prosince byl pátým startem pro opakovaně použitelné boční nosné rakety. Přibližně 2 minuty a 20 sekund po startu se oba boční boostery oddělily od hlavního prvního stupně rakety. Tato tříminutová expozice, která začíná těsně po oddělení boosterů, zachycuje pozoruhodné zpětné zážehy dvojice raket, což jsou manévry před jejich návratem do přistávacích zón na planetě Zemi. Zatímco hlavní stupeň Falconu Heavy nebylo v úmyslu zachránit, oba boční boostery úspěšně přistály a mohou být znovu vypuštěny. Mezi čtyři předchozí lety těchto bočních boosterů patřil i loňský říjnový start mise NASA k planetce Psyche.

Seznam odkazů v popisu

  1. ZenFolio.com: Dennis Huff: Home » Launches » USSF-52 (Falcon Heavy) December 28, 2023
  2. APOD: 2024-01-02 Rozvlnění Měsíce přeletem rakety
  3. Imgur.com: SpaceX Falcon 9 launch profile
  4. Wikipedia: Landing_Zones_1_and_2
  5. Wikipedia: List_of_Falcon_9_first-stage_boosters#Active
  6. NASA: Psyche - Mission to a Metal-Rich World

Štítky: Falcon Heavy, Raketa


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »