Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter za 2 hodiny a 30 minut

Uznání a license: Aurélien Genin

Jupiter, vládnoucí plynný obr naší sluneční soustavy, je také nejrychleji rotující planetou, která se otočí jednou za méně než 10 hodin. Plynný obr však nerotuje jako pevné těleso. Den na Jupiteru trvá na pólech přibližně 9 hodin a 56 minut, ale v blízkosti rovníku se zkracuje na 9 hodin a 50 minut. Rychlá rotace obří planety vytváří silné tryskové proudění, které její oblačnost rozděluje do tmavých pásů a světlých zón, jež planetu obepínají. Rychlou rotaci Jupiteru můžete snadno sledovat na této ostré sekvenci snímků z noci 15. ledna, které byly pořízeny kamerou a malým dalekohledem ve Francii nedaleko Paříže. Jižně od rovníku se nachází obří bouřkový systém planety známý také jako Velká rudá skvrna a je vidět, jak se s rotací planety pohybuje zleva doprava. Sekvence od levého dolního rohu k pravému hornímu rohu trvá přibližně 2 hodiny a 30 minut.

Seznam odkazů v popisu

  1. CalTech.edu: How long is a day on Jupiter?
  2. NASA: Jupiter Facts
  3. NASA: Cylindrical Orientation of Jupiter's East-West Jet-Streams
  4. Wikipedia: Great_Red_Spot#First_observations

Štítky: Jupiter, Rotace, Grs


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »