Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Epsilon Tauri: Hvězda s planetou

Uznání a copyright: Reg Pratt

Epsilon Tauri se nachází 146 světelných roků daleko. Epsilon Tau je hvězda typu K, červený obr chladnější než Slunce, ale s přibližně 13násobkem slunečního poloměru má téměř 100násobek sluneční svítivosti. Tato obří hvězda je známá pod vlastním jménem Ain, je členem otevřené hvězdokupy Hyády a spolu s jasnějším obrem Aldebaranem tvoří oči Býka. Kolem epsilon Tau jsou tmavá prachová mračna v Býku, a je také známo, že má planetu. Planeta Epsilon Tauri b je plynný obr větší než Jupiter s oběžnou dobou 1,6 roku a byla objevená v roce 2006 měřením radiálních rychlostí. I když exoplaneta není vidět přímo, její mateřskou hvězdu epsilon Tauri lze za tmavé noci snadno pouhým okem vidět.

Seznam odkazů v popisu

  1. Illinois.edu: AIN (Epsilon Tauri)
  2. Wikipedia: Red_giant
  3. Wikipedia: List_of_proper_names_of_stars
  4. APOD: 2012-12-24 Sváteční Hyjády
  5. NASA: Epsilon Tauri b
  6. NASA: Radial velocity - Watching for Wooble

Štítky: Ain, Epsilon tauri, Exoplanet


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »