Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Epsilon Tauri: Hvězda s planetou

Uznání a copyright: Reg Pratt

Epsilon Tauri se nachází 146 světelných roků daleko. Epsilon Tau je hvězda typu K, červený obr chladnější než Slunce, ale s přibližně 13násobkem slunečního poloměru má téměř 100násobek sluneční svítivosti. Tato obří hvězda je známá pod vlastním jménem Ain, je členem otevřené hvězdokupy Hyády a spolu s jasnějším obrem Aldebaranem tvoří oči Býka. Kolem epsilon Tau jsou tmavá prachová mračna v Býku, a je také známo, že má planetu. Planeta Epsilon Tauri b je plynný obr větší než Jupiter s oběžnou dobou 1,6 roku a byla objevená v roce 2006 měřením radiálních rychlostí. I když exoplaneta není vidět přímo, její mateřskou hvězdu epsilon Tauri lze za tmavé noci snadno pouhým okem vidět.

Seznam odkazů v popisu

  1. Illinois.edu: AIN (Epsilon Tauri)
  2. Wikipedia: Red_giant
  3. Wikipedia: List_of_proper_names_of_stars
  4. APOD: 2012-12-24 Sváteční Hyjády
  5. NASA: Epsilon Tauri b
  6. NASA: Radial velocity - Watching for Wooble

Štítky: Ain, Epsilon tauri, Exoplanet


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »