Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín poškozené lopatky rotoru Ingenuity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Ingenuity

Autonomní marsovský vrtulníček Ingenuity se 18. ledna 2024 během svého 72. letu v řídké marsovské atmosféře vznesl do výšky 12 metrů a 4,5 sekundy se vznášel nad Rudou planetou. Dvaasedmdesáté přistání Ingenuity však bylo drsné. Během sestupu asi 1 metr nad povrchem Marsu vrtulníček ztratil s vozítkem Perseverance kontakt. Po obnovení kontaktu se Ingenuity podařilo odvysílat tento snímek, zobrazující stín jedné z lopatek rotoru pravděpodobně poškozené během přistání. A tak po překonání všech očekávání po více než 1000 dnech průzkumu Marsu Ingenuity ukončil své letové operace a významně se zapsal do historie. Autonomní marsovská helikoptéra Ingenuity zvaná Ginny, se stala prvním letounem, který uskutečnil 19. dubna 2021 řízený let s pohonem na jiné planetě. Před vypuštěním ze Země byl na spodní stranu slunečního panelu Ingenuity připevněn malý kousek materiálu z levého spodního křídla letounu č. 1 bratří Wrightů, prvního letounu, který uskutečnil řízený let s pohonem na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: MARS HELICOPTER
  2. NASA: After Three Years on Mars, NASA's Ingenuity Helicopter Mission Ends
  3. NASA: Ingenuity Spots the Shadow of Its Damaged Rotor Blade
  4. NASA: Mars Report: The Most Extreme Flights of NASA’s Ingenuity Mars Helicopter
  5. NASA: NASA’s Ingenuity Mars Helicopter Succeeds in Historic First Flight
  6. NASA: Swatch of Wright Brothers Flyer 1 Attached to Mars Helicopter - NASA ID: PIA24291
  7. Wikipedia: Wright_Flyer

Štítky: Ingenuity, Mars, Vrtulník


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »