Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín poškozené lopatky rotoru Ingenuity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Ingenuity

Autonomní marsovský vrtulníček Ingenuity se 18. ledna 2024 během svého 72. letu v řídké marsovské atmosféře vznesl do výšky 12 metrů a 4,5 sekundy se vznášel nad Rudou planetou. Dvaasedmdesáté přistání Ingenuity však bylo drsné. Během sestupu asi 1 metr nad povrchem Marsu vrtulníček ztratil s vozítkem Perseverance kontakt. Po obnovení kontaktu se Ingenuity podařilo odvysílat tento snímek, zobrazující stín jedné z lopatek rotoru pravděpodobně poškozené během přistání. A tak po překonání všech očekávání po více než 1000 dnech průzkumu Marsu Ingenuity ukončil své letové operace a významně se zapsal do historie. Autonomní marsovská helikoptéra Ingenuity zvaná Ginny, se stala prvním letounem, který uskutečnil 19. dubna 2021 řízený let s pohonem na jiné planetě. Před vypuštěním ze Země byl na spodní stranu slunečního panelu Ingenuity připevněn malý kousek materiálu z levého spodního křídla letounu č. 1 bratří Wrightů, prvního letounu, který uskutečnil řízený let s pohonem na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: MARS HELICOPTER
  2. NASA: After Three Years on Mars, NASA's Ingenuity Helicopter Mission Ends
  3. NASA: Ingenuity Spots the Shadow of Its Damaged Rotor Blade
  4. NASA: Mars Report: The Most Extreme Flights of NASA’s Ingenuity Mars Helicopter
  5. NASA: NASA’s Ingenuity Mars Helicopter Succeeds in Historic First Flight
  6. NASA: Swatch of Wright Brothers Flyer 1 Attached to Mars Helicopter - NASA ID: PIA24291
  7. Wikipedia: Wright_Flyer

Štítky: Ingenuity, Mars, Vrtulník


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »