Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proměnlivý iontový ohon komety Pons Brooks

Uznání a copyright: Shengyu Li & Shaining

Jak se mění ohon komety? To záleží na kometě. Iontový ohon komety 12P/Pons-Brooks se výrazně mění, jak dopodrobna vidět na obrázku, který byl pořízen v průběhu devíti dnů od 6. do 14. března (shora dolů). V některých dnech byl iontový ohon komety poměrně dlouhý a složitý, ale ne každý den. Mezi důvody změn ohonu patří rychlost vymršťování materiálu z jádra komety, síla a složitost procházejícího slunečního větru a rychlost rotace komety. V průběhu jednoho týdne se mezi zdánlivé změny řadí i změna perspektivy ze Země. Obecně platí, že iontový ohon komety bude mířit od Slunce, protože vyvržený plyn je odtlačován slunečním větrem. Pro ty, kteří dnes mají možnost pozorovat Slunce zcela zastíněné Měsícem se může kometa Pons-Brooks stát vzácně náhle viditelnou uprostřed dne.

Zpravodajství NASA: Dnešní úplné zatmění Slunce.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Pons–Brooks
 2. UCLA.edu: The Cometary Tail
 3. APOD: 2015-11-18 Náhlý výtrysk na kometě 67P
 4. CometCampaign.org: Comets visited by spacecraft
 5. APOD: 2024-02-19 Pohled stranou ze sondy Parker Solar Probe
 6. APOD: 2024-03-18 Vířící koma komety Pons Brooks
 7. NASA: What Is a Comet?
 8. NASA: anatomy-of-a-comet.en.jpg
 9. APOD: 2000-03-18 Vítr ze Slunce
 10. APOD: 2017-08-20 Zrychlené video: Úplné zatmění Slunce
 11. EarthSky.org: Comet Pons-Brooks: Will you see it during the eclipse?
 12. StaticFlickr.com: Foto: Zdrcená kočička :-)

Štítky: Kometa, Ion tail, Kometa Pons-brooks


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »