Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filamenty zbytku supernovy v Plachtách

Uznání: CTIO, NOIRLab, DOE, NSF, AURA; Processing: T. A. Rector (U. Alaska Anchorage), M. Zamani & D. de Martin (nsf's NOIRLab)

Výbuch skončil, ale následky přetrvávají. Asi před jedenácti tisíci lety bylo možné pozorovat, jak hvězda v souhvězdí Plachet (Vela) explodovala a vytvořila zvláštní světelný bod, který byl krátce viditelný pro lidi žijící poblíž počátku psané historie. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného prostředí a vyvolaly rázovou vlnu, která je viditelná dodnes. Snímek zachycuje část této vláknité a gigantické rázové vlny ve viditelném světle. Jak plyn letí od vybuchlé hvězdy, rozptyluje se a reaguje s mezihvězdným prostředím, přičemž vzniká světlo mnoha různých barev a energetických pásem. Ve středu pozůstatku po supernově v Plachtách zůstal pulzar, hvězda hustá jako jaderná hmota, která se během jediné sekundy otočí více než desetkrát.

Snímky z pondělního zatmění: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-01-10 Mozaika zbytku supernovy v Plachtách
  2. Youtu.be: Animation of Supernova Producing a Black Hole
  3. Wikipedia: Cave_painting
  4. APOD: 2013-09-24 Místní pápěří
  5. APOD: 2021-04-14 Rázová vlna supernovy - mlhovina Tužka
  6. NOIRLab.edu: Ghostly Stellar Tendrils of the Vela Supernova Remnant
  7. NASA: Visible Light
  8. NASA: Radioactive Decay in Supernova Remnants
  9. Wikipedia: Vela_Supernova_Remnant
  10. NASA: Neutron Stars
  11. Youtu.be: Funny Dog chasing tail (cane divertente) Jack Animals

Štítky: Supernova


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »