Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce a komety

Uznání a copyright: Lin Zixuan (Tsinghua U.)

Ne jedna, ale hned dvě komety se objevily během úplného zatmění Slunce minulý týden v jeho v blízkosti. Očekávanou kometou byla 12P/Pons-Brooks, která však zklamala a byla slabší, než mnozí doufali. Na dlouhých expozicích kamer se však objevila i poměrně neznámá kometa SOHO-5008. Tato kometa byla 5008. kometou identifikovanou na snímcích pořízených družicí ESA a NASA na orbitě kolem Slunce SOHO. Pravděpodobně mnohem menší kometa SOHO-5008 byla lízačem Slunce, který jakmile proletěl příliš blízko Slunce, tak se během několika hodin rozpadl. Uvedený snímek je neobvyklý nejen tím, že zachycuje dvě komety během zatmění, ale je také jedním z vzácných případů, kdy byla Slunce lízající kometa vyfotografována ze zemského povrchu. Na snímku je také vidět rozpínající se koróna našeho Slunce a planety Merkur (vlevo) a Venuše (vpravo). Pro miliony lidí v temném stínu Měsíce, který 8. dubna přešel přes Severní Ameriku, byla z těchto planet a komet snadno viditelná pouze Venuše.

Snímky zatmění Slunce: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

 1. NASA: The April 8 Total Solar Eclipse: Through the Eyes of NASA
 2. APOD: 2024-04-08 Proměnlivý iontový ohon komety Pons Brooks
 3. ScienceTimes.com: Sungrazer Comet: SOHO-5008 Photobombed Historic Total Solar Eclipse Before Disintegrating Into Nothingness
 4. LiveScience.com: Total solar eclipse reveals tiny new comet moments before it was destroyed by the sun
 5. ESA.int: European Space Agency
 6. NASA: National Aeronautics and Space Administration
 7. NASA: SOHO - SOlar and Heliospheric Observatory
 8. APOD: 2024-02-19 Pohled stranou ze sondy Parker Solar Probe
 9. SpaceWeatherArchive.com: This Comet Did Not Survive the Eclipse
 10. APOD: 2017-10-02 Dvě komety a hvězdokupa
 11. Nocookie.net: Foto: Tři udivené kočičky :-)
 12. Wikipedia: Sungrazing_comet
 13. APOD: 2023-05-16 Úplné zatmění: Velká korona
 14. NASA: The Sun
 15. NASA: Mercury
 16. APOD: 2022-03-06 Venuše a trojnásobně ultrafialové Slunce
 17. PBS.org: Millions of people witness rare total solar eclipse across North America
 18. APOD: 2024-03-24 Pohled zpátky na zatmělou Zemi
 19. NASA: 2024 Total Eclipse: Where & When
 20. APOD: 2023-03-06 Jupiter a Venuše ze Země

Štítky: Total solar eclipse, Comets, Planety


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »